fbpx
2 Października 2019

Only Watch 2019 - Tudor - "Ceramiczny Jeden"

Napisał: Adam Ciborek

Czarnym koniem podczas Only Watch w 2015 roku był Tudor Black Bay. Sprzedano go za ponad stukrotność ceny detalicznej. Czy uda się powtórzyć sukces?

 

Z okazji tegorocznej edycji przygotowano naprawdę wyjątkowy model. Kolejny raz specjalna edycja jest reinterpretacją Black Bay. Absolutną nowością jest to, że ukształtowano go ze spieków ceramicznych, połączonych z elementami ze stali i tytanu. 

 

Timeandwatches.pl Only Watch 2019 Tudor Black Bay Ceramic One

 

Koperta z materiału, który staje się coraz częstszym wyborem producentów, otrzymała całkowicie matowe wykończenie. Ten rodzaj obróbki powierzchni obudowy wpisany jest w DNA podwodnych zegarków Tudor. Ja chylę kapelusza, ponieważ takie przygotowanie korpusu powstałego z niebywale twardego i odpornego na zarysowania materiału, wymaga odpowiednich narzędzi i wielu godzin pracy.

 

 

Średnica obudowy to 41 milimetrów, a jej wodoszczelność ma tę samą wartość co wielkoseryjne warianty — do dwustu metrów. Mimo że jest to model „one of a kind” (z ang.: jedyny w swoim rodzaju), to zachował funkcjonalność, jaką znają właściciele wszystkich wariantów Black Bay dookoła świata. Dekiel powstał ze stali i wykończono go czarną powłoką PVD. Wygrawerowano na nim napisy „Piece Unique” oraz „Black Bay Ceramic One”. Z kolei obrotowy pierścień do obserwowania czasu nurkowania powstał z tytanu wykończonego na czarno tą samą techniką.

 


Tarcza to oddzielna symfonia czerni. Jej powierzchnia jest czarna, indeksy godzinowe są czarne i wskazówki są czarne. To jednak nie koniec — nawet wykorzystana w tym modelu substancja luminescencyjna ma tę barwę. Skoro nie dało się zrobić tak, żeby po zmroku wskazówki „świeciły” na czarno, to świecą na zielono.

 

Timeandwatches.pl Only Watch 2019 Tudor Black Bay Ceramic One 

 

 

Wewnątrz pracuje własny kaliber MT5602. Posiada certyfikat COSC, automatyczny naciąg sprężyny działający w obu kierunkach, rezerwę naciągu około 70 godzin i prezentuje godziny, minuty i sekundy. Koło balansu ze sprężyną powstałą z krzemu pracuje z częstotliwością 4 Hz.

 

 

Ten wyjątkowy model skupia dziedzictwo marki osiągnięte na polu eksploracji mórz. Wstępna, bardzo ostrożna prognoza, wskazuje na ceny z zakresu 4500 - 5500 CHF. Na pewno w licytacji osiągnięta zostanie znacznie wyższa wartość, czego najlepszą prognozą jest wspomniana we wstępie stukrotność zadeklarowana przez kupca w 2015 roku. Trzymam kciuki za pobicie tego wyniku.

 

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2021

Wykonanie: http://mizzo.pl