fbpx
5 Kwietnia 2017

Vacheron Constantin Malte - Tonneau dla pań i panów

Napisał: Adam Ciborek

Vacheron Constantin (VC) nieprzerwanie od 1912 tworzy nie tylko okrągłe zegarki. Genewska manufaktura to jedna z firm stosujących w tamtym czasie kształt tonneau (beczki). Było to odejście od klasycznego fasonu, mającego swoje korzenie w zegarkach kieszonkowych.

W 2012 roku kolekcja Malte, bo pod taką nazwą sprzedawane są beczułki od VC, została delikatnie odświeżona. Dystyngowane i harmonijne wzornictwo, w połączeniu z kształtem idealnie oplatającym nadgarstek, sprawiło, że nowe modele znalazły wiernych miłośników. W kolekcji znajdują się modele zarówno dla gentlemanów, jak i dla dam. Rodzina powiększyła się właśnie o męski model z tourbillonem, widocznym przez wierzchnie szkło oraz damski wariant, łączący masę perłową na tarczy z paskiem w bardzo mocnym kolorze. 

 

 

Panom manufaktura proponuje ciemno szarą, matową tarczę, podaną w różowym złocie (do tej pory oferowana była wyłącznie jasna). Na jej powierzchnię naniesiono ręcznie jedenaście indeksów w formie kresek oraz rzymską dwunastkę. Wszystkie te elementy wykonano ze złota próby 750. Między oznaczeniami godzin, producent zaznaczył także skalę minutową. Przy godzinie szóstej tarcza jest otwarta tak, by ukazać sześćdziesięcio sekundowy tourbillon. Jego klatka ma kształt krzyża maltańskiego - logo marki. Na osi tourbillonu znalazła się wskazówka sekundowa, a odpowiadająca jej podziałka została narysowana na elegancko fazowanej krawędzi wycięcia w tarczy.

 

Wskazówki godzinowa i minutowa mają kształt przypominający głownię miecza, są smukłe i złote. Nie umieszczono ich w centrum tarczy, co w pierwszej chwili łatwo przeoczyć. Służy to jak najlepszej prezentacji mechanizmu. Niska częstotliwość pracy werku (3 Hz) oraz  wykończenie na najwyższym światowym poziomie, tworzą ucztę dla oczu. Można dokładnie obejrzeć każdy szczegół obracającej się klatki, pracującego w niej balansu i wychwytu.

 

Mechanizm 2795, to oczywiście konstrukcja zaprojektowana i skompletowana w warsztatach Vacheron Constantin. Kaliber nakręcany jest ręcznie. Wskazuje godziny, minuty i sekundy. Jego rezerwa naciągu to około 45 godzin. W skład wchodzi 169 części oraz 27 kamieni łożyskujących. Werk, tak samo jak koperta zegarka, ma kształt tonneau. Całość wykończono zgodnie ze standardami Pieczęci Genewskiej. Producent chwali się, że w chwili obecnej opisywany model jest jedynym dostępnym na rynku zegarkiem o takim fasonie obudowy, z mechanizmem wyposażonym w tourbillon i sygnowanym Pieczęcią Genewską.

 

 

Koperta ma wymiary 38x48,2x12,7 milimetrów (szerokość, wysokość, grubość). Jak to najczęściej bywa w przypadku zegarków eleganckich, jej wodoszczelność jest podstawowa - producent określił ją na 3 bary. W deklu zastosowano szafirowe szkiełko, by zaprezentować mistrzowskie umiejętności pracowników firmy.
 

Czarny pasek cały z naturalnej skóry aligatora missisipijskiego, został uszyty ręcznie. Motylkowe zapięcie wykonano, tak jak kopertę, ze złota. Jest częściowo polerowane, częściowo matowione. Tu ponownie skorzystano z motywu krzyża maltańskiego. W pudełku oprócz zegarka i kompletu dokumentów, nabywca znajdzie szkło powiększające. Ten drobiazg pozwoli na dokładniejsze obejrzenie tego luksusowego wyrobu. Numer referencyjny modelu to 30130/000R-B289.

Oferta dla pań również została poszerzona o złoty “Small Modèle”, o numerze referencyjnym 81015/000R-B282. Jego główną cechą jest kobiecość. Nowy, damski Malte łączy czystość białej masy perłowej z paskiem w intensywnym kolorze fuksji. To propozycja dla kobiet lubiących przedmioty z najwyższej półki, nie obawiających się łączyć klasykę z odrobiną awangardy.

 

 

Perłowa tarcza jest delikatnie wypukła. Godzina dwunasta i szósta opisane są cyframi rzymskimi, pozostałe - indeksami w formie kresek. Analogicznie jak w modelu męskim, elementy te są ręcznie nakładane. Nad rzymską szóstką znalazł miejsce mały sekundnik. Jest on delikatnie zagłębiony w tarczę.

 

Zastosowany mechanizm to także dzieło genewskiej manufaktury. Werk 1400 AS jest ręcznie nakręcany. Składa się z 98 części i 20 kamieni łożyskujących. Pracuje z częstotliwością 4Hz i zapewnia około 40 godzin rezerwy naciągu. Koperta ma wymiary 28,4x38,7x7,72 milimetrów (szerokość, wysokość, grubość). Jej proporcje i wyprofilowany kształt zapewnią wygodę również kobietom o wyjątkowo drobnych nadgarstkach. Przeszklony dekiel jest przykręcany do koperty śrubkami. Wodoszczelność pozwala na umycie rąk.

 

Ponownie do uszycia paska posłużyła skóra z aligatora missisipijskiego. Poza mocnym kolorem, zwraca uwagę wysokim połyskiem. Zapinany jest analogiczną do męskiej motylkową klamrą. Vacheron Constantin zadbał by także model kobiecy spełniał kryteria i został oznaczony Pieczęcią Genewską.

 

Myślę, że nowe modele z kolekcji Malte spotkają się z ciepłym przyjęciem ze strony klientów. Manufaktura Vacheron Constantin zadbała o to, żeby nowo zaprezentowane wyroby wykonane zostały perfekcyjnie, przy użyciu tradycyjnych metod. Zapewniają przy tym prestiż i podziw w towarzystwie.

 

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2021

Wykonanie: http://mizzo.pl