fbpx
7 Wcześnia 2016

Breitling Navitimer GMT Aurora Blue

Napisał: Adam Ciborek

Założona w 1884 roku przez Leona Breitlinga firma specjalizuje się w produkcji zegarków ze stoperem. Do dziś mają one prezentować najwyższy poziom dokładności. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom zegarki Breitling były używane w nauce i przemyśle. W 1915 roku firma zaprezentowała zegarek ze stoperem, w którym stoper był uruchamiany, zatrzymywany i zerowany przyciskiem niezależnym od koronki - w przeciwieństwie do wcześniejszych rozwiązań.

 

W ciągu dwóch następnych dekad rozwiązanie to było doskonalone i zaowocowało powstaniem drugiego przycisku, który zerował stoper. Rozwiązanie to szybko znalazło uznanie i zostało przyjęte przez inne firmy. Sława zyskana przez markę zaowocowała współpracą z brytyjskim Royal Air Force w latach trzydziestych ubiegłego wieku. Samoloty RAF były wyposażane w pokładowe chronografy z fabryki Breitlinga. Kolejnym przełomem był zaprezentowany w 1952 roku model Navitimer - zegarek dla pilotów wyposażony w stoper i obrotowy suwak logarytmiczny. 

 

Breitling Navitimer GMT Aurora Blue

 

Nietypowy suwak w kształcie okręgu pozwala przeliczać między innymi jednostki prędkości. W 1962 roku astronauta NASA Scott Carpenter podczas misji kosmicznej Aurora 7 miał na ręku taki właśnie zegarek. Model ten jest też najdłużej produkowanym zegarkiem dostępnym obecnie na rynku. Dziś, sześćdziesiąt cztery lata po prezentacji oryginalnego modelu, Breitling przedstawił nowego członka rodziny Navitimer, limitowaną edycję Navitimer GMT Aurora Blue.

 

Tym co najbardziej rzuca się w oczy w najnowszej odsłonie jest nieczęsto spotykany w tym modelu niebieski kolor tarczy. Ozdobiona jest ona szlifem słonecznym. Natomiast wskaźniki stopera są w tym samym kolorze, co do tej pory było rzadkością. Skala suwaka logarytmicznego jest biała. Na tarczy znalazła się także 24 godzinna skala GMT. Gumowy pasek ozdobiony wzorem bieżnika opony lotniczej, również ma pasujący niebieski kolor.

 

 

 

Klient może wybrać także pasek skórzany, ze skóry egzotycznej lub stalową bransoletę. Czas domowy wskazują duże, proste wskazówki wypełnione substancją świecącą, zaś wskazówka GMT ma duży czerwony grot. Sekundnik stopera też jest czerwony, a na jego przeciwwadze umieszczono logo marki. Okienko daty znalazło się między indeksami godzin czwartej i piątej.

 

Breitling Navitimer GMT Aurora Blue

 

Zegarek napędza manufakturowy kaliber B04.Pracuje z częstotliwością 4Hz i posiada 47 kamieni łożyskowych. Charakteryzuje się on dużą rezerwą chodu - firma deklaruje, że wynosi ona minimum 70 godzin. To dobra wiadomość, dla często zmieniających zegarki.

 

Mechanizm pozwala na szybką zmianę godziny na czas w miejscu podróży. Po odciągnięciu koronki o jeden raz, wskazówka godzinowa porusza się w przód i tył o jedną godzinę, a razem z nią wskazanie datownika. Wskazówka GMT pozostaje w swojej poprzedniej pozycji wskazując czas domowy w formacie dwudziestu czterech godzin. Wysoką dokładność potwierdza Certyfikat Chronometru, którego normy musi spełnić każdy mechanizm stosowany w zegarkach tej marki.

 

Breitling Navitimer GMT Aurora Blue

 

Navitimer GMT Aurora Blue to zegarek duży. Stalowa koperta ma średnicę 48 mm i grubość blisko 16 mm. Pasek ma szerokość 24 mm przy kopercie i zwęża się o 4 mm. Szkło nad tarczą i drugie przez które widać mechanizm są szafirowe. Koperta posiada podstawową wodoszczelność do 3 atmosfer, co wynika z zastosowania obrotowego pierścienia. Powstanie tylko tysiąc sztuk tego zegarka, więc zainteresowani powinni się pospieszyć. Jeśli tylko nadarzy się taka okazja, to zaprezentujemy własne zdjęcia tegoż modelu!

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2021

Wykonanie: http://mizzo.pl