fbpx
18 Lutego 2017

Casio Edifice EQB-600 - smartwatch dla podróżujących

Napisał: Adam Ciborek

Technologia rozwija się błyskawicznie. Właściwie każdego dnia ogłaszane są nowinki, które mają na celu ułatwienie naszego życia. Premierowy sprzęt elektroniczny działa dłużej po naładowaniu i jest bardziej przyjazny dla użytkownika. Nowe modele samochodów zużywają mniej paliwa i są bezpieczniejsze. Transport lotniczy także się zmienia - większe samoloty zabierają na pokład więcej podróżnych przez co koszty biletów są niższe. 

Podróżujemy coraz częściej. Przemieszczanie się między strefami czasowymi stało się dla wielu ludzi codziennością. Dla tych właśnie klientów producenci zegarków przygotowują liczne modele ze wskazaniem drugiej i trzeciej strefy czasowej. Wiele propozycji szwajcarskich producentów osiągnęło status zegarków kultowych, jednak ich ceny są bardzo wysokie.

 

 

Dla osób, które nie są gotowe przeznaczyć kilkadziesiąt tysięcy złotych na zegarek, ciekawą propozycją jest Casio Edifice EQB-600. Wyposażony w technologię Bluetooth®, pozwala na komunikację z telefonem z systemem operacyjnym iOS lub Android. Z poziomu aplikacji właściciel ma łatwy dostęp do ustawień czasu domowego i światowego. Urządzenia synchronizują się cztery razy w ciągu doby powodując, że wskazywania są dokładne. Połączenie ze smartphone’m ułatwia wszystkie korekty. Aplikację Watch+ można pobrać ze sklepów Google Play i App Store za darmo.

 

 

Na tarczy, poza prezentacją godzin, minut i sekund, producent umieścił dodatkowe wskaźniki. Obok indeksu godziny dziesiątej prezentowany jest dzień tygodnia. Tarczka umieszczona między godziną siódmą i ósmą przedstawia czas światowy. Okienko datownika ma miejsce tuż obok godziny piątej. 

 

 

Najciekawszy element jest po lewej stronie. Na tle globusa prezentującego mapę świata z Biegunem Północnym w centrum znalazła się wskazówka 24 godzinna. Morza i kontynenty mają kolor błękitny, te drugie zostały dodatkowo uwypuklone. Drobną strzałką zaznaczony jest południk 0, wskazujący czas UTC (Universal Time Coordinated - Uniwersalny czas koordynowany). Druga niewielka strzałka znalazła się nad dyskiem z mapą i zaznacza aktualnie wybraną strefę czasową. Wokół odwzorowania świata znalazł się pierścień, którego górna połowa jest czarna i odpowiada godzinom nocnym. Dolna połowa ma kolor srebrny i odpowiada godzinom dziennym.

 

 

Tym co przykuło moją uwagę przy bliższym kontakcie, jest wyjątkowa głębia tarczy. Duże indeksy godzinowe, wewnętrzny pierścień i małe ramki wokół dodatkowych wskazań, tworzą efekt trójwymiarowości. Przypadło mi to do gustu i myślę, że wielu klientów doceni ten aspekt.

 

W podstawowym trybie pracy, zegarek prezentuje czas lokalny wskazówkami w centrum oraz światowy na mniejszej tarczy u dołu, po lewej stronie. Po naciśnięciu górnego przycisku po prawej wskazania zostaną zamienione, a dzień miesiąca i tygodnia zaktualizowane w razie potrzeby.

 

 

Model EQB 600 ma jeszcze jedną interesującą i przydatną funkcję - można za jego pomocą włączyć sygnał dźwiękowy pozwalający odnaleźć telefon.  Do aktywacji tego alarmu służy przycisk umieszczony poniżej koronki.

 

Koperta ze stali szlachetnej ma średnicę 47 milimetrów. Mimo to układa się dobrze na nadgarstku. Firma Casio zadbała też, żeby właściciel nie musiał obawiać się kontaktu zegarka z wodą - klasa szczelności to 10 ATM. Na kopercie znalazły się nawiązania do niebieskiego koloru na tarczy - pod lunetą i wokół przycisku przy godzinie ósmej umieszczone są niebieskie akcenty. Powierzchnia obudowy jest zarówno polerowana jak i satynowana. Koronkę zdobi grawerowany symbol Edifice, a przycisk aktywujący komunikację bezprzewodową oznaczono logo Bluetooth®. Bransoletka ma trzy kolumny. Zewnętrzne są matowe, a środkowa została wypolerowana. Zapinana jest klamrą z dwoma przyciskami i logo linii Edifice. 

 

 

Zegarek czerpie energię ze światła, dzięki technologii Tough Solar. Daje to pewność, że zawsze będzie gotowy do pracy. Jestem przekonany, że pakując się przed podróżą, szukanie ładowarki do zegarka byłoby sprawą, którą nie chciałbym sobie zaprzątać głowy.

 

Producent zrezygnował w tym modelu z technologii GPS, dzięki czemu cena jest atrakcyjniejsza niż w przypadku wyrobów konkurencji z kraju Kwitnącej Wiśni. Za ten model trzeba zapłacić 2000 złotych. Dostępna jest też bardziej stonowana wersja, w której dysk z mapą jest szary. Zegarek można już kupić u autoryzowanych sprzedawców.

 

 

Gdy kilka sezonów temu rozpoczęła się moda na smartwatch’e byłem przekonany, że Casio szybko wkroczy w ten segment rynku. Spodziewałem się modeli o funkcjonalności zbliżonej do produktów marek kojarzonych z elektroniką, jednak kolekcja Edifice Premium Smartphone Link pozytywnie mnie zaskoczyła. Nie ma tu dotykowego wyświetlacza i akumulatora wymagającego ładowania każdej nocy. Jest za to sportowo-elegancka stylistyka i dobre wykonanie. Jednak przede wszystkim są tu naprawdę użyteczne dodatkowe funkcje.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl