fbpx
9 Listopada 2017

Grand Prix d'Horlogerie de Genève 2017 - lista zwycięzców

Napisał: Adam Ciborek

Grand Prix D’Horlogerie de Geneve (GPHG) to prestiżowy plebiscyt, w którym jury ocenia zegarki w dwunastu różnych kategoriach. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest zgłoszenie przez producenta wyrobu, zaprezentowanego klientom w określonym czasie.

W genewskim teatrze Théâtre du Léman, 8 listopada odbyła się gala wręczenia nagród. Zorganizowany przez Foundation of the Grand Prix d'Horlogerie de Genève (będącą organizacją pożytku publicznego) plebiscyt wzbudza wiele emocji wśród fanów szwajcarskich zegarków. Gala jest tym, czym dla miłośników kina wręczenie Nagród Akademii Filmowej.

 


W tym roku przyznano piętnaście nagród w różnych kategoriach. W tej edycji były to:


Zegarki damskie — o przynajmniej dwóch spośród wskazanych komplikacjidaty, rezerwy naciągu, wskazania faz księżyca, wskazania czasu światowego. Łączna masa karatowa kamieni jubilerskich użytych do udekorowania wyrobu nie mogła przekraczać 8 ct. Zwyciężył model Chanel Première Camélia Skeleton.

 


Zegarki damskie z komplikacjami — w tej grupie rywalizowały wyroby, których komplikacje wyróżnia ogromny poziom zaawansowania lub kreatywność. Mogły znaleźć się w nich dowolne klasyczne lub stworzone od podstaw dodatki, z zastrzeżeniem, że wyrób nie klasyfikował się do pierwszej grupy. Zwyciężył model Van Cleef & Arpels Lady Arpels Papillon Automate.

 


Zegarki męskie — ponownie zastosowano kryterium przynajmniej dwóch komplikacji z listy. Dozwolone były wskazania daty, rezerwy naciągu, wskazania faz księżyca, prezentacja czasu w formie cyfrowej lub powracającej (retrograde). Maksymalna masa karatowa kamieni jubilerskich to 5 ct. Zwyciężył model Bvlgari Octo Finissimo Automatic.

 


Zegarki ze stoperem — produkty muszą posiadać przynajmniej jedno wskazanie stopera. Dopuszczalne są dodatkowe funkcje. Zwyciężył model Parmigiani Fleurier Tonda Chronor Anniversaire.

 


Zegarki z tourbillonem i nowatorskimi rozwiązaniami wychwytu — wymogiem w tej kategorii była konstrukcja mechanizmu z przynajmniej jednym tourbillonem i/lub specjalnym rozwiązaniem wychwytu. Zwyciężył model Bvlgari "Octo Finissimo Tourbillon Skeleton".

 


Zegarki z kalendarzem — kategoria mechanicznych zegarków z przynajmniej jednym wskazaniem kalendarza i/lub jednym wskazaniem funkcji astronomicznej. Dopuszczone były kalendarze roczne, wieczne, równanie czasu, zaawansowana prezentacja faz księżyca. Dopuszczalne były także dodatkowe wskazania. Zwyciężył model Greubel Forsey "QP à Équation".

 


Zegarki ze wskazaniem czasu światowego — modele z czasem światowym, dwoma strefami czasowymi lub inne modele prezentujące więcej niż jeden czas. Także i tu dopuszczane były dodatkowe komplikacje. Zwyciężył model Parmigiani Fleurier Toric Hemisphères Rétrograde.

 

Zegarki z wyjątkowymi komplikacjami — zgłoszono modele z niespotykanymi wcześniej komplikacjami, interesującą prezentacją czasu, wyposażone w mechanizm wybijania godzin, pozytywkę, automaton lub inne nowatorskie rozwiązanie. Zwyciężył model Vacheron Constantin "Les Cabinotiers Celestia Astronomical Grand Complication 3600".

 


Zegarki sportowe — przygotowane do noszenia w trakcie aktywności fizycznej. Do tej grupy mogły zostać zgłoszone smartwatche. Zwyciężył model Ulysse Nardin Marine Regatta.

 


Zegarki biżuteryjne — wyroby prezentujące kunszt jubilerów i najwyższej klasy kamienie szlachetne. Zwyciężył model Chopard Lotus Blanc Watch.

 


Zegarki artystyczne — jury wybiera wyrób odznaczający się wyjątkowym mistrzostrzostwem w jednej lub wielu dziedzinach rzemiosła artystycznego takich jak grawerowanie, lakierowanie, emaliowanie, giloszowanie lub szkieletowanie. Zwyciężył model Voutilainen Aki-No-Kure.

 


Petite Aiguille” - konkurują w niej bardziej przystępne modele. Ich cena nie może przekraczać 8 tysięcy franków szwajcarskich. W tej kategorii mogły zostać zgłoszone smartwatche. Zwyciężył model Tudor Black Bay Chrono.

 


Oprócz tych kategorii jurorzy zdecydowali o przyznaniu innych wyróżnień, z których najbardziej prestiżowe jest Grand Prix „Aiguille d’Or”. Otrzymuje je zegarek uznany za najlepszy ze wszystkich biorących udział w plebiscycie. W tym roku był to zegarek Chopard L.U.C Strike One, który opisywałem dla Państwa kilka miesięcy temu. Jest to innowacyjny model z funkcją repetycji. Korzysta z gongów wykonanych z szafirowego szkła. Po więcej informacji o tym modelu zapraszam - tutaj.

 

 

Niezależnie od tych trzynastu nagród, zgłoszone modele mogły otrzymać wyróżnienia za najlepszą re-edycję zegarka produkowanego w przeszłości, wyróżnienie za innowacje oraz specjalne wyróżnienie jury. Jury tegorocznej edycji uznało, że najlepszą re-edycją jest Longines The Longines Avigation BigEye. Ten model opisał dla Państwa Bartek, tekst można znaleźć - tutaj.

 

Z kolei za najbardziej innowacyjny model uznano model Defy Lab od Zenitha — zegarek, który na nowo definiuje pojęcie precyzyjnego pomiaru czasu.

 


Ostatnia nagroda wręczana jest wyjątkowej osobie przyczyniającej się do poszerzenia wiedzy o Elitarnym Zegarmistrzostwie. Nie może ona być przyznana zegarkowi ani firmie. To zaszczytne trofeum trafiło do pań Suzanne Rohr i Anita Porchet. Obie kobiety są specjalistami malującymi i emaliującymi tarcze. Pierwsza z nich zdobi modele dla Patek Philippe, a druga dla Jaquet Droz

 

Gratuluję wszystkim osobom, które odebrały nagrody. Zapraszam do zapoznania się z naszymi artykułami na temat wskazanych modeli. Już niedługo rozpocznie się zgłaszanie zegarków do następnej edycji. Będę Państwa informował o zgłoszonych i wybranych modelach.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl