fbpx
20 Marca 2020

Graham Chronofighter Vintage Pulsometer Ltd

Napisał: Łukasz Adamski

Graham do gabinetu lekarskiego i na jam session do rana.

 

Graham to marka założona niedawno - w 1995 roku w La Chaux-de-Fonds zarejestrowano przedsiębiorstwo o nazwie Graham SA. Domeną przedsiębiorstwa stało się konstruowanie nietypowych i wyróżniających się zegarków. Współcześnie utworzona, szwajcarska firma czerpie z pomysłów i wynalazków brytyjskiego zegarmistrza - George'a Grahama. Londyńczyk, który żył w latach 1673-1751 jest często wskazywany jako ojciec współczesnego zegarmistrzostwa. To jemu branża zawdzięcza konstrukcję astrolabium - mechanicznego modelu układu słonecznego, wychwytu spoczynkowego i mechanizmu start-stop dla chronografów. Był też konstruktorem głównego zegara mierzącego czas w Królewskim Obserwatorium Astronomicznym w Greenwich.

 

Graham chronofighter vintage pulsometer ltd

 

Nowy, limitowany model to Chronofighter Vintage Pulsometer Ltd z tarczą w kolorze niebieskim. Chronofighter to seria zegarków z niezwykle charakterystycznym mechanizmem uruchamiania i zatrzymywania pracy stopera - przypomina odrobinę spust pistoletu i jest po lewej stronie koperty. W gronie Vintage marka oferuje modele o bardziej retro charakterze.

 

Nowość zainspirowano myzyką, latami pięćdziesiątymi i Miastem Aniołów, czyli amerykańskim Los Angeles. Tak wyczytałem z materiałów prasowych dostarczonych przez dział marketingu Graham. Nie umiem powiedzieć czy dizajn faktycznie ma cokolwiek wspólnego z kalifornijskim miastem.

 

Graham chronofighter vintage pulsometer ltd

 

Tarcza otrzymała granatowe, gradientowe wykończenie. Mimo sporej ilości napisów zachowuje ona czytelność. Na górze, między indeksami godzin 11 i 1 rozpisano informację o tym, żeby odliczyć do 30 uderzeń pulsu. Poniżej znalazło się logo producenta i nazwa modelu. Mały sekundnik, który w tym modelu znajduje się przy indeksie godziny 3, ma swoje pole wykończone tak, by wyglądało jak płyta winylowa.

 

 

Podwójny datownik znalazł się po przeciwnej stronie, przy indeksie godziny 9. Ma dwa oddzielne okienka i wyświetla datę inaczej niż w większości zegarków - najpierw prezentowany jest dzień miesiąca, później dzień tygodnia. Pod tymi otworami znalazł się napis informujący o kolejnym numerze z serii limitowanej 250 sztuk. Jeszcze niżej znalazła się informacja o tym, że zegarek umożliwia pomiar pulsu oraz o jego pochodzeniu. Z kolei między indeksami godziny 2 i 9 rozrysowano skalę do odczytywania przybliżonego tętna. Przy samej krawędzi, już na czarnej powierzchni, znalazła się dokładna skala stopera i indeksy godzinowe w postaci luminescencyjnych kropek w złotych obwódkach. Także wskazówki są złote i poza tą od małego sekundnika, otrzymały aplikację z substancji Super-LumiNova Grade A. 

 

Graham chronofighter vintage pulsometer ltd

 

Mechanizm G1718 to werk ze stoperem i automatycznym naciągiem sprężyny w bębnie. Działa z częstotliwością 4 Hz. Prezentuje godziny, minuty, sekundy, dzień tygodnia i miesiąca, a także odmierza czas na żądanie, do jednej minuty. 

 

Koperta ma średnicę 44 milimetrów. Jest stalowa i wodoszczelna do stu metrów. Charakterystyczny “spust” stopera to rozwiązanie objęte patentem. Zegarek dostarczany jest z zapinanym klasyczną sprzączką granatowym paskiem ze skóry cielęcej, który uszyto ręcznie.

 

Nie ważne czy w gabinecie lekarskim, szpitalu polowym, bluesowym jam session czy na koncercie muzyki house - Chronofighter Vintage Pulsometer Ltd odmierzy czas dokładnie i w unikalnym stylu.

 

Graham chronofighter vintage pulsometer ltd

Łukasz Adamski

Łukasz Adamski

W ogólniaku moi kumple rysowali na marginesach zeszytów miecze, siekiery i nieudolne imitacje logo zespołów metalowych. Też je rysowałem, a obok nich dziesiątki okręgów. Niektóre stawały się pieczęciami królewskimi, inne udawały felgi samochodów, a jeszcze inne zegary i budziki. Królem nie zostałem, samochodem owszem jeżdżę, jednak zegarki stały się moim hobby.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl