fbpx
6 Lutego 2019

Grand Seiko prezentuje nowe modele z kolekcji Elegance

Napisał: Bartosz Marciniak

Japońska marka Grand Seiko od kilkunastu dobrych lat nie przestaje pozytywnie zaskakiwać. Firma nieustannie eksploruje nowe technologie, sięga po tradycyjne techniki rzemieślnicze oraz wytwarza naprawdę ciekawe zegarki. Takie podejście niesie ze sobą wiele oczywistych korzyści.

 

Ostatnio producent oznajmił, że do aktualnej kolekcji Elegance dołączą cztery referencje. Wszystkie posiadają smukłą kopertę, zjawiskowe tarcze, a wskazówki w ruch wprawia nowo opracowany kaliber 9S63. Umożliwiło to stworzenie zegarków pełnych wdzięku oraz wyrafinowania, które reprezentują perfekcyjną estetykę, znaną z innych produktów Grand Seiko.

 

Grand Seiko prezentuje nowe modele z kolekcji Elegance

 

Zegarki na wyposażeniu mają kopertę o średnicy 39 mm i grubości 11,6 mm. Każdą wypolerowano techniką Zaratsu w celu podkreślenia zakrzywionych powierzchni. Obudowa posiada zakręcany transparenty dekiel oraz koronkę, a jej wodoszczelność została ustalona na 30 metrów. Dodatkowo odporna jest na negatywne działanie pola magnetycznego do wartości 4,800 A/m. Od góry kopertę zamyka wypukłe szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną.

 Grand Seiko model SBGK002Modele o oznaczaniu SBGK002 i SBGK004 kopertę wykonaną mają z 18-karatowego różowego złota. Bursztynowa tarcza pierwszego z nich, została przygotowana z przezroczystego i długotrwałego Urushi, pochodzącego z drzew uprawianych w miasteczku Joboji — jest to tradycyjna technika lakierowania. Na jej powierzchni można zobaczyć ciekawy i subtelny wzór, nawiązujący do góry Mount Iwate.

 

 

Druga referencja również posiada cyferblat wykonany tą techniką, jednak lakier zmieszano z żelazem, aby nadać jej charakterystyczny, głęboki odcień czerni. W obu przypadkach indeksy godzinowe oraz logo „GS” zostały utworzone starodawną metodą Maki-e przez mistrza fachu, pana Isshu Tamura.

 Grand Seiko model SBGK004Pozostałe dwie pozycje, SBGK006 i SBGK005, tarcze mają wyprodukowane w sposób bardziej współczesny, lecz ich wygląd na to nie wskazuje. Model SBGK006 dysponuje białą tarczą, którą zestawiono ze złotą kopertą. Ostatni przedstawiciel nowej linii jest niemalże bliźniaczą kompozycją, jeśli chodzi o wygląd cyferblatu, co model SBGK002.

 Grand Seiko model SBGK006

Różni je kolor, w tym przypadku mamy do czynienia z niebieską barwą. Stalowa koperta świetnie komponuje się z resztą. Według mnie jest to najładniejszy wariant. Indeksy godzinowe, jak i znak firmowy zostały nałożone ręcznie na powierzchnię tarczy.

 

  Grand Seiko model SBGK005

 

Tak jak wspomniałem wyżej, zegarki napędza jednostka o oznaczeniu 9S63 z manualnym naciągiem. Jest to nowo opracowana konstrukcja przez producenta z kraju kwitnącej wiśni. Nowy kaliber jest znaczącym dodatkiem do aktualnego portfolio manufakturowych werków. W końcu minęło przeszło osiem lat od zaprezentowania ostatniego mechanizmu, nakręcanego ręcznie, zaprojektowanego przez Grand Seiko.

 

 

 Grand Seiko model SBGK005 

 

Naprawdę warto było czekać. Mechanizm zapewnia użytkownikowi 72-godzinną rezerwę chodu i dokładność chodu na poziomie -3 do +5 sekund na dobę. Działa on z częstotliwością 4 Hz. Kaliber 9S63 oprócz wskazywania godzin i minut, posiada mały sekundnik, widoczny na godzinie 9 oraz wskaźnik rezerwy naciągu na godzinie 3. Dodatkowo werk został estetycznie wykończony pasami genewskimi i niebieskimi śrubkami.

 

Wszystkie model zostały zwieńczone skórzanymi paskami, idealnie dobranymi pod kolor tarczy i koperty.

 

 Grand Seiko model SBGK004

  

Początkowo nowa seria składać się będzie z trzech limitowanych edycji. Referencje SBGK002 i SBGK004 zostaną wyprodukowane w ilości po 150 sztuk. Stalowy wariant (SBGK005) będzie zdecydowanie bardziej dostępny, ponieważ limitacja obejmuje 1500 egzemplarzy. Wszystkie trafią do wybranych sklepów już w marcu. Czwarta kreacja, czyli model SBGK006, dołączy do sprzedaży dopiero w lipcu.

 

 Grand Seiko model SBGK002

 

Za modele z tarczami Urushi trzeba będzie zapłacić 31 400 Euro. Referencja z białą tarczą to wydatek rzędu 20 700 Euro. Najtańszą opcją jest zegarekl ze stalową kopertą, aby stać się jego posiadaczem, trzeba wyłożyć na stół 7 400 Euro.

Bartosz Marciniak

Bartosz Marciniak

Moja przygoda z zegarkami rozpoczęła się już w szkole średniej, kiedy to na okienkach godzinowych spacerowałem po alejach galerii handlowej i spoglądałem z niedowierzaniem na gabloty wystawowe najlepszych salonów sprzedających owe przedmioty. Pierwsze moje pytanie pojawiające się gdzieś tam w głowie było: "Dlaczego zegarki potrafią kosztować majątek?" W celu nabycia wiedzy na ten temat trafiłem na forum KMZiZ gdzie zaraziłem się pasją, która z czasem przeistoczyła się w miłość

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl