fbpx
16 Sierpnia 2017

Jaeger-LeCoultre prezentuje nowe modele Rendez-Vous

Napisał: Adam Ciborek

Na początku roku Jaeger-LeCoultre zaoferował kobietom nowe zegarki z kolekcji Rendez-Vous. Jeden z nich w szczególny sposób zwrócił moją uwagę. Funkcjonuje mit, że pierwsze zegarki naręczne nosiły kobiety. Nie da się jednoznacznie ustalić, czy to prawda. Pewne jest jednak to, że od zawsze należąca do awangardy marka Jaeger-LeCoultre dostarczała zegarki dla kobiet.

 

W pewnym okresie były wręcz znakiem rozpoznawczym dla firmy. Nic dziwnego, że w 2012 roku producent zaprezentował kolekcję wyłącznie damskich wyrobów. Nazwano ją Rendez-Vous. Łączy ona Elitarne Zegarmistrzostwo z wysokiej klasy jubilerstwem. Wiele modeli z tej linii zdobią diamenty. Kamienie dodają blasku i podkreślają szlachetność wyrobów. Wszystkie zastosowane mechanizmy to autorskie konstrukcje, które są produkowane, kompletowane i zdobione ręcznie.

Jaeger-LeCoultre prezentuje nowe modele Rendez-Vous | timeandwatches.plInteresującą komplikację znaleźć można w zegarku Rendez-Vous Sonatina Large. Zegarmistrzowie z Domu JLC przygotowali zegarek, który dyskretnie przypomina o umówionym spotkaniu. Malutka złota gwiazdka, znajdująca się przy samej krawędzi tarczy, wskazuje godzinę na jaką właścicielka zaplanowała randkę. Komplikacja alarmu została wkomponowana w sposób bardzo subtelny.

 

Na giloszowanej, srebrnej tarczy sprawdzić można godziny, minuty, sekundy. Wzór na tarczy przypomina fakturę jedwabiu, a wskazówki zostały wykonane ze stali i zabarwione na niebiesko. Zegarek wskazuje też czy aktualnie jest dzień czy noc. Pozornie nie przydatna funkcja, jednak nigdy nic nie wiadomo. Złota koperta ma rozmiar 38,2 milimetra. To duży damski zegarek, którego luneta wokół szkła jest wysadzana diamentami. Do ozdobienia każdego z egzemplarzy, jubilerzy wykorzystują 56 kamieni o łącznej masie karatowej bliskiej 1,3 ct. Różowy kolor złota koperty został zaakcentowany paskiem ze skóry aligatora, w odpowiadającym kolorze.

 

Mechanizm 735 zapewnia około 40 godzin rezerwy naciągu, składa się z 295 części, a częstotliwość jego pracy to 4 Hz. Obsługiwany jest za pomocą dwóch koronek. Są one umieszczone tuż obok indeksów godziny 2 i 4. Ta w górnej części koperty pozwala regulować gwiazdkę, czyli wybrać godzinę włączenia alarmu. Druga służy do nastawienia właściwego czasu, a także cyklu dzień/noc. O wyznaczonym czasie rozbrzmiewa krótkie bicie jednego młoteczka. Od tego dyskretnego i krótkiego dźwięku, zaczerpnięto nazwę “Sonatina”. W muzyce określa się nią krótką formę muzyczną. Ta kompozycja została wyceniona na 28 tysięcy dolarów, bez podatków.

Jaeger-LeCoultre prezentuje nowe modele Rendez-Vous | timeandwatches.plInną propozycją są Rendez-Vous Moon Medium i większy brat Moon. Do tej pory księżyc był obecny jedynie w najbardziej zdobnych i biżuteryjnych wyrobach, należących do pozostałych kolekcji marki. Od teraz wizerunek miesiąca nadaje tajemniczości modelom Rendez-Vous.

 

Wariant Moon Medium można kupić wykonany ze złota lub stali szlachetnej. Także te modele są wysadzane diamentami. Tarcza, niezależnie od wersji, jest srebrna. Niebieskie wskazówki poruszają się ponad wyraźnymi, arabskimi cyframi. Centralna część tarczy została ozdobiona giloszowaniem, zewnętrzna zaś jest gładka. Faza księżyca prezentowana jest w miejscu indeksu godziny 6, w dużym otwarciu. Piękne, granatowe tło otacza dysk reprezentujący ziemskiego satelitę. Ma on faktury analogiczne do tych użytych na tarczy.

Jaeger-LeCoultre prezentuje nowe modele Rendez-Vous | timeandwatches.plKoperty o średnicy 34 milimetrów mogą zostać połączone ze skórzanymi paskami lub metalową bransoletą. Producent wycenił te modele na 14 900 i 23 000 USD, bez podatków.

 

Odrobinę większy brat nazywa się Rendez-Vous Moon. W materiałach prasowych, przygotowanych przez JLC, ten wyrób opisany został w następujący sposób : “Różowe złoto zostało wzbogacone popisem kunsztu członkóMétiers Rares™ z manufaktury Jaeger-LeCoultre - wspaniałym zdobieniem kamieniami szlachetnymi. Złota tarcza płonie tysiącami ognisk i jest tłem dla perłowego księżyca. Ten wyjątkowo kobiecy wyrób ma kolor nieba o wschodzie, gdy słońce wspina się na bezchmurny horyzont”.

 

Jaeger-LeCoultre prezentuje nowe modele Rendez-Vous | timeandwatches.pl

 

Model Moon to rzeczywiście pełen ciepłego blasku wyrób. Na pewno zachwyci tym wiele kobiet. Łączy w sobie funkcje, które są unikalne dla modeli Sonatina i Moon Medium. W 36 milimetrowej kopercie pracuje mechanizm z alarmem i prezentacją aktualnej fazy księżyca. To zupełnie nietuzinkowe połączenie, nie przypominam sobie, żebym kiedykolwiek trafił na nie wcześniej. Najprawdopodobniej nigdy nie spotkałem takiego zestawu funkcji. Producent zapewnia, że kaliber 935 odlicza miesiące księżycowe tak dokładnie, że w ciągu 972 lat spóźni się ono jedynie o jeden dzień. Zegarek dostarczany jest na skórzanym pasku. Jego cena to 33 000 USD, bez podatków.

Jaeger-LeCoultre prezentuje nowe modele Rendez-Vous | timeandwatches.plOpisałem jedynie trzy pozycje z dłuższej listy premier. W przyszłości postaram się przybliżyć najbardziej skomplikowany wyrób z tej rodziny. Najnowsze zegarki z linii Rendez-Vous zachwycają poetycką interpretacją zegarmistrzowskich komplikacji. Przedstawione przeze mnie modele mają funkcje doskonale znane, nie tylko z wyrobów Jaeger-LeCoultre. Jednak, dzięki umiejętnościom projektantów i mistrzów rzemiosła, otrzymały nietuzinkowy wygląd. Doskonale pasują do perfekcyjnie obłych zegarków dla pań.

 


Wyroby Jaeger-LeCoultre Rendez-Vous pewnie nie będą regulowane dokładnie przed każdą randką, a alarm modeli Sonatina i Moon nie przypomni o niej. Myślę, że jednak będą towarzyszyły właścicielkom w wielu spotkaniach, na których aktualna godzina schodzi na drugi plan.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2021

Wykonanie: http://mizzo.pl