fbpx
16 Maja 2018

Longines Legend Diver - legenda w czerni!

Napisał: Bartosz Marciniak

Opierająca się na swojej bogatej historii, firma Longines słynie z wytwarzania bardzo udanych reedycji swoich kultowych czasomierzy. Nierzadko za inspirację służą zabytkowe zegarki, których dom obecnie znajduje się w muzeum ulokowanym w malowniczym Saint-Imier.

 

Dokładnie taki sam schemat możemy zaobserwować w przypadku modelu Legend Diver. Zegarek jest reedycją popularnego w latach 60-tych nurka. Protoplasta po raz pierwszy ujrzał światło dzienne w 1960 roku. Jego charakterystyczną cechą była koperta typu Super Compressor z dwoma koronkami. W tamtych latach wiele producentów precyzyjnych przedmiotów odmierzających czas stosowało właśnie takie obudowy. Więcej informacji na ten temat znajdziecie — tutaj.

 

 

Po przeszło czterech dekadach Longines postanowił zagłębić się daleko w przeszłość. Tak narodził się projekt wskrzeszenia zegarka, pierwotnie przeznaczonego dla profesjonalnych nurków. Oficjalnie model Legend Diver przedstawiono w 2007 roku na targach w Bazylei. Wyjątkowo udana reedycja modelu z przeszłości odniosła niemały sukces sprzedażowy, dlatego w ciągu kolejnych lat pojawiały się jego nowe odsłony.

 

 

 

W tym roku firma zaprezentowała kolejną wariacje ponadczasowego divera. Tym razem projektanci naprawdę poszli na całość. Pomimo zachowania tradycyjnego dla tamtej epoki stylu, marka postawiła na odrobinę ekstrawagancji. Koperta została pokryta czarną powłoką PVD, dzięki której zegarek łączy w sobie nowoczesny wygląd z klasyczną elegancją. Kombinacja dla wielu idealna.

 

 

 

Wszystkie najważniejsze cechy starszego brata zostały zachowane, w tym wypukłe szkło oraz wewnętrzny pierścień poruszający się w dwóch kierunkach. Podtrzymując ducha tego legendarnego zegarka, Longines zadbał również o współczesne parametry oraz rozwiązania. 42-milimetrowa koperta została wykonana ze stali szlachetnej i pokryta czarnym PVD. Zakręcany dekiel i koronki przyczyniły się do 300-metrowej wodoszczelności.

 

 

Wewnętrzny pierścień obsługuje się koronką usytuowaną na godzinie drugiej. Przytoczony komponent pozwala nurkowi na dokładne śledzenie czasu zanurzenia. Z kolei za ustawianie aktualnej godziny odpowiada druga koronka, widoczna na godzinie czwartej.

 

 

 

Na czarnej lakierowanej tarczy znajdują się subtelne indeksy oraz cyfry arabskie w towarzystwie kwadratów i prostokątów utworzonych z masy fluorescencyjnej. Kolor ecru idealnie komponuje się z czernią. Po cyferblacie poruszają się trzy polerowane wskazówki. Na wyróżnienie zasługuje ciekawy kształt godzinowej. Wskazówki, minutowa oraz godzinowa, również posiadają aplikację z substancji luminescencyjnej. Datę można odczytać z okienka spoczywającego na godzinie trzeciej.

 

 

Wykorzystany przez producenta kaliber L888.2 (ETA A31.L01) posiada automatyczny naciąg, a jego rezerwa chodu jest ponadprzeciętna i wynosi 64 godziny. W tej klasie to naprawdę rewelacyjny wynik.

 

Longines Legend Diver dostępny jest na czarnym gumowym pasku o fakturze przypominającej bransolety typu Milanese. Składane zapięcie wykonano z tytanu klasy drugiej. Oczywiście, tak jak kopertę, pokryto je czarną powłoką PVD. Na wyposażeniu znajduje się również zintegrowana przedłużka do nurkowania.

 

 

 

Nowa odsłona legendarnego modelu jest naprawdę warta uwagi. Połączono ze sobą współczesną technologię z tradycjami klasycznego rzemiosła. Wysoka wodoszczelność czy rezerwa naciągu werku powinny przyciągnąć klientów, zwłaszcza biorąc pod uwagę cenę zegarka wynoszącą 9920 zł.

Bartosz Marciniak

Bartosz Marciniak

Moja przygoda z zegarkami rozpoczęła się już w szkole średniej, kiedy to na okienkach godzinowych spacerowałem po alejach galerii handlowej i spoglądałem z niedowierzaniem na gabloty wystawowe najlepszych salonów sprzedających owe przedmioty. Pierwsze moje pytanie pojawiające się gdzieś tam w głowie było: "Dlaczego zegarki potrafią kosztować majątek?" W celu nabycia wiedzy na ten temat trafiłem na forum KMZiZ gdzie zaraziłem się pasją, która z czasem przeistoczyła się w miłość

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2021

Wykonanie: http://mizzo.pl