fbpx
16 Wcześnia 2017

MCT S200 Vantablack - "czarna owca" Only Watch 2017

Napisał: Adam Ciborek

MCT - Manufacture Contemporaine du Temps - powstało w 2007 roku. Dziesięć lat później firma przekazała jeden specjalny model do sprzedaży w ramach charytatywnej aukcji Only Watch. W listopadowej licytacji weźmie udział model S200 Vantablack.

 

Uważni czytelnicy na pewno pamiętają, że zegarek o podobnej nazwie - Sequential One – S110 Evo Vantablack - opisaliśmy we wcześniejszym artykule. Tych, którzy pominęli jego opis zapraszam - tutaj. Wspólny człon nazwy, czyli Vantablack, to wyjątkowo zaawansowany technologicznie materiał. Został opracowany na potrzeby przemysłu wojskowego i lotniczego. Jego główną właściwością jest zdolność do pochłaniania blisko 100 procent światła padającego na niego. W uproszczeniu oznacza to, że jest to najczarniejszy materiał na świecie.

MCT S200 Vantablack -

Zespół MCT ponownie zaprosił do współpracy artystę - rzeźbiarza Anisha Kapoora. Razem przygotowali jeden egzemplarz modelu S200. Jest on prawie całkowicie czarny. Często można to spotkać w wyrobach konkurencji. Mechanizm z czterema modułami składającymi się z żaluzji (na których opisano cyfry kolejnych godzin), pojedyncza wskazówka i łuk z nazwą producenta są wykończone na czarno. Jedynie koła zębate służące do przestawiania żaluzji i kilkanaście śrubek ma naturalny kolor stalowy.

 

MCT S200 Vantablack -

 

Jednak zastosowany w głębi materiał Vantablack, pokazuje jak mało czarna jest znana nam barwa. Gdy patrzę na zdjęcia mam wrażenie, że wewnątrz koperty znalazła się bezdenna, mroczna otchłań, a w niej, w jakiś magiczny sposób, umieszczony jest mechanizm. Smaku dodaje zakończenie wskazówki minutowej - na jej końcu umieszczono księżyc pokryty Vantablack. Gdy jest on nad mechanizmem można go zobaczyć, gdy znajduje się nad super czarnym tłem, znika.

 

 

Wewnątrz koperty pracuje manufakturowy mechanizm z autorskim sposobem prezentacji czasu. Składa się z 507 części, a do jego łożyskowania wykorzystano 85 kamieni. Wyposażony jest w automatyczny naciąg i zapewnia około 40 h rezerwy naciągu. Koperta tego wyjątkowego zegarka wykonana jest ze złota pokrytego czarną powłoką DLC.

 

MCT S200 Vantablack -

 

Pan Pierre Jacques, CEO firmy, podsumował współpracę w ramach aukcji charytatywnej słowami: “MCT Watches jest dumne, że mogło połączyć kreatywność i techniczną ekspertyzę, by zająć stanowisko w dobrej sprawie.” Przewidywania odnośnie ceny jaką może osiągnąć opisywany model wahają się między 70 000 a 120 000 CHF (w przybliżeniu 261 do 447 tysięcy złotych).

 

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2021

Wykonanie: http://mizzo.pl