fbpx
11 Marca 2019

Oris Aquis Date 39,5 mm - "zielona maszyna"

Napisał: Bartosz Marciniak

Modelu Oris Aquis Date nikomu chyba nie trzeba przedstawiać w szczególności zagorzałym fanom zegarmistrzostwa, a także miłośnikom podwodnych eskapad. Jest to jeden z tych stosunkowo niedrogich zegarków do nurkowania, o którym chętnie piszemy na łamach naszego portalu.

 

Aquis Date to odpowiedni model dla każdego, kto szuka wytrzymałego szwajcarskiego zegarka do codziennego użytku, a przy tym nie chce się zbytnio wykosztować. 

 Oris Aquis Date 39,5 mm -

W 2017 roku zaprezentowano odświeżoną linię Aquis Date. Przeprojektowano indeksy i wskazówki, nadano subtelniejszy kształt kopercie oraz zaproponowano nowe kolory. Zresztą o liftingu tej kolekcji pisaliśmy przeszło dwa lata temu. Wspomniany tekst możecie przeczytać — tutaj. Wszystko zrobiono w konserwatywny, aczkolwiek bardzo udany sposób.

 

Oris Aquis Date 39,5 mm -  

 

Rok później producent z Hölstein zaproponował bardziej „zurbanizowaną” wersję z kopertą o średnicy 39,5 mm. Przytoczony parametr w przypadku poliftingowego modelu wynosi 43,5 mm. Zegarek jest masywny i nie dla każdego, dlatego pomniejszony brat był dobrym posunięciem. 

 

 

Na początku do wyboru były warianty z raczej standardową kolorystyką cyferblatu. W tym roku do rodziny pomniejszonych „nurków” dołączył kolejny członek, którego wyróżnia przede wszystkim modny, zielony kolor tarczy i wkładki obrotowego pierścienia. Oczywiście referencja bazuje na identycznej specyfikacji, co poprzednie pozycje.

 Oris Aquis Date 39,5 mm -

Cyferblat jest jak zwykle prosty, a wręcz sterylny. Znajdują się na nim jedynie podstawowe elementy układu wskazań. Należą do nich: indeksy godzinowe, trzy wskazówki, a także okienko datownika, usytuowane na godzinie szóstej. Tarcza zachowana w zielonej barwie prezentuje się oryginalnie, a zastosowany szlif słoneczny, sprawia, że na jej powierzchni powstają piękne refleksy. Kluczowe komponenty „twarzy” zegarka wypełniono substancją luminescencyjną Super-LumiNova.

 

Oris Aquis Date 39,5 mm -

 

Zamiast typowej czarnej wkładki jednokierunkowego obrotowego pierścienia, projektanci zastosowali zieloną, zgodną z kolorem tarczy. Wypolerowaną wkładkę wykonano ze spieku ceramicznego, przez co odporność na zarysowania jest większa, niż w przypadku stali. 

 

Koperta z zintegrowanymi uszami i przeprojektowanym bocznym zabezpieczeniem koronki jest identyczna, jak poprzednie wersje pomniejszonej referencji (39,5 mm). Wodoszczelność w dalszym ciągu wynosi 300 metrów.

 

 

Wewnątrz obudowy znajduje się kaliber 733 (Selita SW 200-1) z automatycznym naciągiem sprężyny napędowej. Mechanizm legitymuje się 38-godzinną rezerwą chodu i działa ze standardową częstotliwością 4 Hz. Jak każdy zegarek spod szyldu Oris, tak i ten posiada charakterystyczny czerwony rotor — symbol marki.

 

Oris Aquis Date 39,5 mm -  

Nowy Oris Aquis Date jest już dostępny w sklepach. Model oferowany jest na stalowej bransolecie, skórzanym brązowym pasku bądź czarnym gumowym. Cena detaliczna za najdroższy wariant to 2 000 CHF. Więcej szczegółów na oris.ch.

Bartosz Marciniak

Bartosz Marciniak

Moja przygoda z zegarkami rozpoczęła się już w szkole średniej, kiedy to na okienkach godzinowych spacerowałem po alejach galerii handlowej i spoglądałem z niedowierzaniem na gabloty wystawowe najlepszych salonów sprzedających owe przedmioty. Pierwsze moje pytanie pojawiające się gdzieś tam w głowie było: "Dlaczego zegarki potrafią kosztować majątek?" W celu nabycia wiedzy na ten temat trafiłem na forum KMZiZ gdzie zaraziłem się pasją, która z czasem przeistoczyła się w miłość

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl