fbpx
31 Listopada 2017

Oris Aquis Small Second Date - po faceliftingu

Napisał: Bartosz Marciniak

Aquis to jedna z najbardziej popularnych kolekcji, oferowanych przez producenta z Hölstein. Na początku roku pisaliśmy o nowej generacji modelu Aquis Date. Zegarek przeszedł szereg zmian. Jest bardziej wyrafinowany, lepiej wykonany oraz doskonale nadaje się do profesjonalnego nurkowania.

 

Ulepszona wersja protoplasty szybko zyskała uznanie wśród użytkowników na całym świecie. Nic więc dziwnego, że firma Oris postanowiła powtórzyć sukces, i przeprojektowała model z małym sekundnikiem - Aquis Small Second Date. Zegarek po faceliftingu prezentuje się doskonale. Czasomierz otrzymał nową tarczę oraz większą kopertę. Podwyższono również klasę wodoszczelności. Teraz wynosi ona 500 metrów!

Może nie wszyscy o tym wiedzą, ale zaletą małego sekundnika, w przypadku diver'ów, jest izolacja wskazówki minutowej, która z punktu nurka jest najważniejsza. Podczas zejścia pod wodę, nurkowie synchronizują wskazówkę minutową ze skalą umieszczoną na obrotowym pierścieniu, co pozwala im na bezpieczne śledzenie czasu zanurzenia. I nie ma nic w tym wyimaginowanego, ponieważ firma od lat współpracuje ściśle z profesjonalistami tej branży.

 

 

Odświeżony model zyskał naprawdę wiele, dzięki zmianom wprowadzonym w tym roku. Przeprojektowane uszy koperty oraz bransoleta, sprawiły, że profil obudowy stał się smuklejszy. Wskazówki i indeksy godzinowe są teraz bardziej wyraziste, poprawiając tym samym odczyt wskazań. Dodatkowo prezentują się o wiele lepiej w stosunku do starszej wersji. Ulepszono również system zakręcanej koronki. Element ją ochraniający wygląda dużo subtelniej, korzystnie wpływając na sylwetkę zegarka. Nowością jest również napis „Aquis” na tarczy.

Jeśli mowa już o tarczy to do wyboru mamy dwa warianty kolorystyczne: czarny oraz niebieski. Sam układ wskazań zanotował niewielkie zmiany. Oprócz wspomnianych już wyżej, zmieniło się położenie okienka datownika, które widnieje na godzinie trzeciej. U poprzednika było usytuowane na godzinie szóstej.

 

 

Oprócz zmian stylistycznych, wprowadzono również praktyczne. Inżynierowie zaprojektowali małą szczelinę, znajdującą się pomiędzy obrotowym pierścieniem, a kopertą. Wszytko po to, aby zwiększyć komfort i precyzję chwytu. Wspomniany jednokierunkowy, obrotowy pierścień, posiada wkładkę wykonaną z ceramiki. Dzięki temu odporna jest ona na zarysowania i blaknięcie. Koperta wykonana ze stali szlachetniej ma sporą średnicę, wynoszącą 45,5 mm. Jej wodoszczelność to wspomniane 500 metrów.

Początkowo dostępne są dwie wersje modelu Aquis Small Second Date. Wariant z niebieską tarczą, dostępny jest na gumowym pasku w kolorze czarnym bądź niebieskim. Klient może również wybrać wersję ze stalową bransoletą. Posiada ona możliwość szybkiego wydłużenia, np. podczas nurkowania. To samo tyczy się wersji czarno-pomarańczowej. Do wyboru ponownie mamy czarny, gumowy pasek lub bransoletę.

 

Obie wersje posiadają pełne, stalowe dekle, szkło szafirowe z powłoką antyrefleksyjną oraz indeksy i wskazówki, wypełnione substancją świecącą. Wersja z pomarańczowymi akcentami, jest bardziej widoczna pod wodą, i to ją powinni wybrać zawodowi nurkowie. Bijącym sercem zegarka jest kaliber 743, bazujący na Sellita SW 220-1. Mechanizm z automatycznym naciągiem sprężyny, zapewnia 38 godzin autonomii pracy.

 

 

Ogólny wygląd nowej wersji jest bardziej wszechstronny, dlatego Oris Aqusi Small Second Date doskonale sprawdzi się, nie tylko podczas nurkowania, ale również w życiu codziennym. Ceny zaczynają się od 2200 CHF, za wersję na gumowym pasku. Odsłona ze stalową bransoletą, jest droższa o 200 CHF. Myślę, że po zmianach, omawiany model jest godną alternatywą dla dużo droższej konkurencji.

Bartosz Marciniak

Bartosz Marciniak

Moja przygoda z zegarkami rozpoczęła się już w szkole średniej, kiedy to na okienkach godzinowych spacerowałem po alejach galerii handlowej i spoglądałem z niedowierzaniem na gabloty wystawowe najlepszych salonów sprzedających owe przedmioty. Pierwsze moje pytanie pojawiające się gdzieś tam w głowie było: "Dlaczego zegarki potrafią kosztować majątek?" W celu nabycia wiedzy na ten temat trafiłem na forum KMZiZ gdzie zaraziłem się pasją, która z czasem przeistoczyła się w miłość

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2021

Wykonanie: http://mizzo.pl