fbpx
27 Czerwca 2017

Oris PA Cherles de Gaulle - "Nadgarstkowy" lotniskowiec

Napisał: Adam Ciborek

Dokładnie od stu lat firma Oris związana jest z lotnictwem. Przez dekady, przygotowała trudną do policzenia liczbę zegarków dla pilotów. W najbardziej rozpoznawalnej kolekcji Big Crown, znaleźć można nie tylko warianty z komplikacjami, ale też edycje limitowane.Taką właśnie edycją jest model PA Charles de Gaulle, z pomocą której szwajcarski producent uhonorował okręt flagowy Francuskiej Marynarki Wojennej, wprowadzony do służby w 2001 roku. Skrót PA w nazwie, odnosi się do porte-avions, co oznacza lotniskowiec. Maszyna nosi imię francuskiego męża stanu. Posiada napęd atomowy i jest największym europejskim statkiem wojennym. Jednostka może przebyć dystans około 1000 kilometrów w ciągu doby. Dzięki dwóm 75 metrowym katapultom, w 10 minut, z jej pokładu może poderwać się aż 20 samolotów. Kompletna załoga liczy 1950 marynarzy. Dotychczas francuska jednostka brała udział w misjach w Afganistanie, Libii, Iraku i Syrii.

Oris PA Cherles de Gaulle - timeandwatches.plNowy model został stworzy we współpracy z przedstawicielami załogi statku. Na czarnej tarczy widnieje godło okrętu i duże, arabskie indeksy godzinowe, wykonane z substancji świecącej. Zmieniona została wskazówka sekundowa - to krzywa, której grot ma barwy francuskiej flagi (niebieski, biały i czerwony). Zmiany widoczne są także na koronce – wygrawerowano na niej „R91”, czyli numer identyfikacyjny okrętu. Dekiel w tym modelu nie jest przejrzysty. Umieszczono w nim medalion z wygrawerowaną sylwetką lotniskowca wśród morskich fal. Znalazło się także miejsce na informację o edycji limitowanej.

 

Oris PA Cherles de Gaulle - timeandwatches.pl

 


Za podstawę do przygotowania opisywanego zegarka posłużył Big Crown Pointer Date - model wskazujący datę. Na tarczy nie ma jednak okienka, przez które widać cyfry na obrotowym dysku. W tym przypadku numer dnia miesiąca można odczytać dzięki czwartej wskazówce, korzystającej ze skali umieszczonej na samej krawędzi tarczy. Jej zakończenie ma kolor czerwony i  kształt litery “U”.  Wskazówki godzinowa i minutowa są duże i zostały wypełnione substancją świecącą. Koperta nie należy do ogromnych - jej  średnica to 40 mm. Luneta wokół szkła jest w charakterystyczny sposób ozdobiona żłobkowaniem. Koronka zakręca się, a deklarowana wodoszczelność wynosi 100 metrów.

 

Oris PA Cherles de Gaulle - timeandwatches.pl

Pasek ma kolor brązowy i wykonano go z gładkiej skóry. Do zapinania służy motylkowa klamerka z logo Orisa. Pudełko także przeszło delikatne zmiany -  na jego wieku znalazło się godło francuskiej jednostki. W materiałach prasowych znalazłem informację, że to załoga lotniskowca zgłosiła się do firmy Oris, z prośbą o przygotowanie tej wyjątkowej serii. Marynarze zaufali, że producent przygotuje wyrób godny ich drugiego domu. Powstanie 1890 egzemplarzy – jest to odniesienie do roku urodzin generała de Gaulle’a.

 

Oris PA Cherles de Gaulle - timeandwatches.pl

 

Mechanizm wykorzystany w tym modelu to Sellita Sw200-1. Obecnie to standard wśród producentów, nienależących do The Swatch Group. Substytut podstawowego mechanizmu ETA pracuje z częstotliwością 4 Hz i ma zapewnić minimum 38 h rezerwy chodu.

 Oris PA Cherles de Gaulle | timeandwatches.pl

 

Okręt flagowy marynarki francuskiej to potężna jednostka, której celem jest służyć Francji i jej sojusznikom na całym świecie. Zegarek Oris to hołd dla wojskowych, służących na PA Charles de Gaulle. Myślę, że nie tylko oni kupią nowy wariant z kolekcji Big Crown. Fani militariów i okrętów też pewnie będą sięgać po wyrób z małym lotniskowcem na deklu.

 

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl