fbpx
9 Marca 2017

Pre-Basel 2017: Hamilton Ventura Elvis 80 Skeleton - nowy model nadchodzi

Napisał: Adam Ciborek

Na przestrzeni kilku minionych lat, wielu spośród producentów zegarków świętowało okrągłe urodziny modeli ze swojej oferty. Na przykład Omega Speedmaster skończyła 60 lat, z okazji czego organizowane były specjalne spotkania i konferencje prasowe. Uczestniczył w nich nawet pan George Clooney, który od lat jest związany z Omegą. Supercienki Piaget Altiplano również ma już 60 lat, co producent uhonorował dwoma limitowanymi modelami (opis tutaj).

Amerykański Hamilton, o historii marki kilka słów - tutaj, równo sześćdziesiąt lat temu zaprezentował jeden z najbardziej charakterystycznych zegarków - model Ventura. W asymetrycznej kopercie znalazł się przełomowy jak na ówczesne czasy mechanizm elektryczny.  To nie tylko ikona marki, ale także kształt będący już kanonem wzornictwa zegarków.  Autorem projektu był pan Richard Arbib. Był on odpowiedzialny między innymi za stylistykę samochodów Packard i AMC. 

 

 

Debiutujący w 1957 roku model to pierwszy masowo produkowany zegarek naręczny z mechanizmem elektrycznym. Nie można mylić go z zaprezentowanym dwanaście lat później Seiko Astron’em, który miał już regulator oparty na krysztale kwarcu. W mechanizmie Hamiltona zastosowano standardowe koło balansowe, regulowane cewką, która czerpie energię z baterii. Była to ogromna nowość technologiczna, tym bardziej, że samo rozwiązanie zostało zaprezentowane zaledwie pięć lat wcześniej jako laboratoryjne prototypy. Rozwiązanie to zdobyło spory rozgłos, jednak zostało zastąpione przez zegarki kwarcowe, ponieważ te drugie są bardziej niezawodne i nie wymagają serwisów.

 

 

Z tym charakterystycznym zegarkiem wiąże się jeszcze jedna historia. W roku 1961 na planie filmu “Błękitne Hawaje” Elvis Presley nosił właśnie ten fason Hamiltona. “Król” wybrał ów model sam, nie była to część kampanii reklamowej. Współcześnie dział marketingu marki Hamilton chętnie sięga po wizerunek jednej z największych ikon popkultury. Kult jakim otoczony jest Elvis Presley nie jest zjawiskiem lokalnym, które funkcjonuje wyłącznie w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Piosenkarz ma wiernych fanów prawie na całym świecie. Są to potencjalni nabywcy. 

 

 

Właśnie dla nich dwa lata temu, na początku 2015 roku, wprowadzono do sprzedaży pod kolekcję rodziny Ventura o nazwie Elvis 80. Liczba w nazwie upamiętnia osiemdziesiątą rocznice urodzin wokalisty.  W ofercie znalazły się modele kwarcowe, dostępne z paskami lub bransoletką oraz mechaniczne z automatycznym naciągiem wyłącznie na paskach. Wersje “z duszą” wyróżnia koperta pokryta czarną powłoką PVD, trójwymiarowa tarcza i ostro nachylone szkło. Dodatkowo, nowej generacji, mechanizm H-10 zapewnia minimum 80 godzin rezerwy naciągu. 

W tym roku, podczas targów w Bazylei, Hamilton odsłoni publiczności specjalny wzór - Ventura Elvis Skeleton. Będzie to rozwinięcie kolekcji Elvis 80, w stalowej kopercie z częściowo ażurowaną tarczą. Poza tym wariantem, do sprzedaży trafi kilka wersji z mechanizmami zasilanymi przez baterię: z kopertami w powłokach PVD i pozłacanych.  Ciekawostką ma być tarcza wykonana technologią druku 3D, imitująca denim. 

 

 

Nowe modele z awangardowej linii to nie koniec premier Hamiltona. Prawdopodobnie pokazany zostanie model Intramatic 68, będący nawiązaniem do historycznego zegarka ze stoperem. Przypuszczalnie to nie wszystkie nowości jakie przygotowała marka o amerykańskich korzeniach.  Gdy dowiemy się więcej, na pewno poinformujemy o tym na łamach portalu. 

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl