fbpx
23 Stycznia 2018

Seiko Prospex Special Edition PADI SPB071J1 - kontynuacja współpracy

Napisał: Bartosz Marciniak

Bardzo często na łamach naszego portalu pojawiają się wpisy na temat zegarków dedykowanych do nurkowania. Przykładu nie trzeba szukać daleko. Ostatni artykuł napisany przez Adama przedstawia nowego „nurka” od Ulysse Nardin. Tekst możecie przeczytać — tutaj

 

Nie minął jeden dzień, a my na tapetę bierzemy kolejny taki instrument. Tym razem od Seiko. Firmy uwielbianej i docenianej przez wielu fanów zegarmistrzostwa w naszym kraju. Możecie się zastanawiać, dlaczego tak często pojawiają się wpisy na temat tego typu zegarków. Odpowiedź jest bardzo lakoniczna. To druga grupa czasomierzy, zaraz po klasycznych, która cieszy się tak wielką popularnością wśród kolekcjonerów. Nic w tym dziwnego, że producenci stale poszerzają swoją ofertę o wyroby powiązane ściśle z głębinami.

 

 

Przeszło dwa lata temu firma Seiko nawiązała współpracę z PADI (Professional Association of Diving Instructors) - największą organizacją na świecie zrzeszającą nurków, instruktorów oraz inne branżowe podmioty. Powstała ona w 1967 roku z inicjatywy dwóch amerykanów Johna Cronina i Ralpha Ericksona. Główna siedziba PADI zlokalizowana jest w Kalifornii w USA, jednak posiada również oddziały regionalne. Organizacja stale się rozrasta i powiększa liczbę członków oraz udoskonala swoje kursy.

Seiko, chcąc kontynuować owocne partnerstwo, postanowiło wydać kolejny dedykowany organizacji zegarek. Jest nim model Prospex Special Edition PADI SPB071J1, który zdecydowanie lepiej wypada na tle ubiegłej specjalnej edycji. Jego forma nawiązuje do historycznego modelu wyprodukowanego w 1965 roku.

 

Nowe PADI posiada piękną gradientową tarczę, która przechodzi z niebieskiego koloru w niemalże czarny. Podobne zestawienie barw możemy dostrzec na tarczy Rolexa Deepsea Sea-Dweller D-Blue 116660. Cyferblat ozdobiono wzorem imitującym morskie fale, nadając mu głębi. Na tarczy znajdziemy tylko niezbędne elementy układu wskazań. Są nimi sporej wielkości indeksy godzinowe, okienko datownika osadzone w pobliżu godziny 3 oraz trzy wskazówki.

 

 

Godziny wskazuje ta krótsza, zakończona grotem w kształcie strzałki, a minuty dłuższa w kolorze czerwonym. Powyższe elementy zostały wypełnione substancją świecącą Lumibrite, najprawdopodobniej w dwóch odcieniach. Zielonym oraz niebieskim. Układ wskazań zabezpiecza szkło wykonane z szafiru. To bardzo miły dodatek od producenta.

 

Jak w większości topowych modeli pochodzących z linii Prospex, tak również tytułowy model posiada mechanizm 6r15 z automatycznym naciągiem. Werk działa z częstotliwością 21,600 wahnięć na godzinę i oferuje użytkownikowi 50-godzinną rezerwę chodu. Ma również opcje manualnego nakręcania sprężyny.

 

 

Kaliber 6r15 umieszczono w wyjątkowo zgrabnej kopercie, której średnica mierzy 42,6 mm. Została wykonana ze stali szlachetnej. Obudowa na wyposażeniu posiada czarny pierścień, obracający się tylko w jednym kierunku. Na jego powierzchni widoczna jest standardowa minutowa skala, służąca do kontroli czasu zanurzenia.

 

Bardzo fajnym szczegółem jest niebieski kolor karbowania. Wraz z delikatnymi czerwonymi akcentami na tarczy nawiązuje do barw organizacji. Koperta posiada 200-metrową klasę wodoszczelności oraz zakręcaną koronkę i pełny stalowy dekiel. Taki zestaw zapewnia bezproblemowy kontakt z wodą.

 

 

Seiko Prospex Special Edition PADI SPB071J1 dostępny w sklepach będzie od lutego bieżącego roku. Jego cena detaliczna oscylować ma w okolicach 910 euro. Zegarek będzie można kupić w wersji z niebieskim gumowym paskiem, zapinany tradycyjną klamrą.

Bartosz Marciniak

Bartosz Marciniak

Moja przygoda z zegarkami rozpoczęła się już w szkole średniej, kiedy to na okienkach godzinowych spacerowałem po alejach galerii handlowej i spoglądałem z niedowierzaniem na gabloty wystawowe najlepszych salonów sprzedających owe przedmioty. Pierwsze moje pytanie pojawiające się gdzieś tam w głowie było: "Dlaczego zegarki potrafią kosztować majątek?" W celu nabycia wiedzy na ten temat trafiłem na forum KMZiZ gdzie zaraziłem się pasją, która z czasem przeistoczyła się w miłość

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl