fbpx
28 Stycznia 2017

Tissot Ballade Powermatic 80 COSC - nowy model z krzemowym włosem!

Napisał: Adam Ciborek

Dotąd wykorzystanie krzemu do produkcji elementów w zegarkach mechanicznych była domeną firm z wysokiej półki cenowej. Opisywaliśmy już Ulysse Nardin i Omegę wykorzystujące ten materiał. Poza wspomnianymi producentami, z technologii tej korzysta między innymi Patek Philippe, Breguet czy Jaeger-LeCoultre. Do tak zacnego grona dołączyła właśnie marka Tissot, która zaprezentowała nowy model - Ballade Automatic z krzemowym włosem balansu i Certyfikatem Chronometru.

Krzem to półmetal, który wykorzystany jest do produkcji jednego z najważniejszych elementów zegarka - włosa balansu, daje olbrzymie korzyści. Najważniejsze z nich to stabilność termiczna, obojętność na pola magnetyczne oraz fakt, że nie wymaga dodatkowego smarowania. W praktyce oznacza to, że mechanizm zegarka jest zabezpieczony przed wpływem temperatury i wszechobecnych pól magnetycznych.

Zastosowany kaliber ma numer C07.811 Si. Składa się ze 146 części, a do jego łożyskowania wykorzystano 25 kamieni. Mechanizm ma średnicę 11 i ½ linii, co w milimetrach daje 25,60. Spełnia też rygorystyczne normy dla chronometrów, potwierdza to certyfikat COSC. Werk należy do rodziny POWERMATIC 80 - jego rezerwa naciągu to 80 godzin. Wynik lepszy niż w wielu kilkunastokrotnie droższych modelach od wspomnianych wcześniej producentów. Zegarek wskazuje godziny, minuty oraz sekundy. Z tarczy odczytać można również dzień miesiąca.

 

Tissot przygotował ciekawą, okrągłą kopertę w klasycznym stylu. Delikatna luneta została poddana procesowi giloszowania co jest hołdem dla tradycyjnego zegarmistrzostwa. (Gilosz jest inskrypcją złożoną z przeplatających się linii; takie zdobienia można spotkać na banknotach.) Pozostałe elementy koperty zostały poddane polerowaniu i satynowaniu. Centralną część tarczy ozdobiono wzorem "Clous de Paris". Wierzchnie szkło wykonano z szafiru. Dekiel także został przeszklony, by umożliwić właścicielowi obserwowanie pracy werku. Średnica koperty w modelu męskim to 41 mm, a jej wysokość - 9,84 mm. Odpowiednio w wariancie damskim to 32 mm i 9,44 mm. Wodoszczelność wynosi pięć barów.

 

 

W kolekcji zaprezentowane zostały modele męskie i damskie w kilku wariantach. Panowie będą mogli wybrać czarną lub srebrną tarczę w kopertach stalowych oraz srebrną tarczę z indeksami w żółtym lub różowym złocie korespondujące z pozłacaną lunetą. Bransoletka ma atrakcyjny wzór o pięciu rzędach - trzech matowych i dwóch polerowanych. Do wyboru są też skórzane paski zapinane zapięciem motylkowym.

 

 

Dla Pań przygotowano modele z tarczami, które w centrum ozdobione zostały masą perłową. Ceny za wszystkie te stylistyczne smaczki i najlepszą technologię są bardzo atrakcyjne: panowie muszą przygotować się na wydatek między 3850 a 4500 zł. Jeśli będą chcieli zrobić prezent wybrance to ceny zamykają się w przedziale 4000 i 4500 zł.

 

 

Ciekawa stylistyka i detale sprawiają, że model ten jest wyjątkowo uniwersalny. Pasuje do codziennego, szybkiego życia i doskonale sprawdzi się podczas wieczornej kolacji w eleganckim lokalu. Duża rezerwa naciągu pozwala zdjąć zegarek w piątek po pracy, a w poniedziałek rano nie martwić się o ustawianie godziny i datownika. Krzemowy włos balansu zapewnia trwałość i wysoką dokładność chodu.

Myślę, że model ten zdobędzie ogromną popularność i pozwoli cieszyć się najnowszą technologią dużemu gronu miłośników zegarków mechanicznych. Jestem przekonany, że sięgną po niego także osoby posiadające w swoich kolekcjach wyroby firm postrzeganych jako bardziej prestiżowe.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2021

Wykonanie: http://mizzo.pl