fbpx
24 Lutego 2017

Kto, gdzie, kiedy?

Napisał: Adam Ciborek

W poprzednim tekście (link) poświęconym historii branży zegarkowej, skupiłem się na czterech firmach założonych najdawniej - Blancpain, Favre Leuba, Jaquet Droz i Vacheron Constantin. Dodatkowo wspomniałem o Patek Philippe i Audemars Piguet, które razem z Vacheron Constantin tworzą "Wielką Trójkę" - to liderzy w dziedzinie Elitarnego Zegarmistrzostwa. Jestem przekonany, że każdy czytelnik Time and Watches wymieni jednym tchem przynajmniej trzydzieści nazw szwajcarskich producentów zegarków.

W tym kontekście, wspomnienie o datach założenia wyłącznie sześciu firm, to wierzchołek góry lodowej. Polski rynek jest nadal chłonny, dzięki czemu klienci mogą wybierać z coraz większej gamy wyrobów. Reprezentowane są prawie wszystkie segmenty cenowe, poza tym najbardziej ekskluzywnym. Moim zdaniem, bardzo brakuje oferty firmy Patek Philippe, która ma korzenie w Polsce, i która jest doskonale rozpoznawana w kraju. Poniżej zebrałem informacje o prestiżowych markach, których wyroby można nabyć bez opuszczania granic naszego kraju. W celu uniknięcia posądzenia o faworyzowanie którejś z firm, zastosowałem kolejność alfabetyczną.

 

 

Breitling został utworzony w 1884 roku, przez pana Leona Breitlinga (133 lata temu). Firma, dzięki solidnym wyrobom, szybko zdobyła uznanie w kręgach naukowców i przemysłowców, a później wśród pilotów. To Breitling jako pierwszy przygotował i zaprezentował rozwiązanie stopera obsługiwanego wyłącznie jednym przyciskiem.

 

 

Chopard'a utworzył Louis-Ulysse Chopard w niewielkiej szwajcarskiej miejscowości Sonvilier, w 1860 roku. Jeszcze za życia twórcy, firma osiągnęła sukces, a jej wyroby trafiły do Europy Wschodniej, Skandynawii i Rosji. Syn założyciela, Paul Louis, przeniósł warsztat najpierw do La Chaux-de-Fonds, a w 1937 roku do Genewy. Do 1963 roku marka pozostawała w rękach rodziny Chopard. Później została przejęta przez rodzinę Scheufele, w rękach której pozostaje do dziś. W Genewskich zakładach znajduje się własna kuźnia, dzięki czemu nawet złoto wykorzystywane do produkcji zegarków i biżuterii jest manufakturowe. 

 

 

Eterna wprowadziła do mechanizmów łożyska kulkowe, stosowane dziś przez prawie wszystkich konkurentów. W ciągu 161 letniej historii, marka zbankrutowała i zmieniali się jej właściciele. Obecnie rozwija się i ponownie projektuje oraz kompletuje manufakturowe mechanizmy. Siedziba firmy znajduje się w Granges. 

 

 

Girard Perregaux jest jedną z marek, której korzenie sięgają XVIII wieku, dokładniej 1791 roku (226 lat temu). Wtedy Jean-Francois Bautte utworzył swój warsztat. W 1906 roku przejęty został przez Girarda Perregaux. Marka znana jest między innymi z kolekcji Bridges - mechanizmy do niej należące mają mostki widoczne ponad tarczą. W portfolio można znaleźć wyjątkowo skomplikowane modele. 

 

 

Heuer został założony przez Edouarda Heuera w 1860 roku (157 lat temu). Zawsze starał się, by jego produkty były najdokładniejszymi instrumentami do mierzenia czasu. Dzisiejsza nazwa TAG Heuer powstała w 1985 roku, gdy TAG Group (Holdings) S.A. wykupiło większość udziałów w rodzinnej firmie Heuerów. TAG jest akronimem pełnej nazwy przedsiębiorstwa - Techniques d'Avant Garde.

 

 

IWC Schaffhausen utworzył pan Florentine Ariosto Jones, amerykański zegarmistrz z Bostonu. Firmę założył w miejscowości Schaffhausen w 1868 roku (149 lat temu). Jego celem było dostarczenie amerykańskiej klienteli zegarków kieszonkowych wysokiej klasy. Założenie to jest realizowane do dziś z jedną różnicą - marka obecnie produkuje wyłącznie zegarki naręczne.

 

 

Jaeger-LeCoultre działa pod tym szyldem od 1937 roku, jednak korzenie sięgają 1833 roku, gdy Antoine LeCoultre rozpoczął pracę w szopie przerobionej na warsztat zegarmistrzowski. Jego potomkowie kierowali powstałym zakładem, a przełom nastąpił w 1907 roku - wtedy Edmond Jaeger rzucił wyzwanie szwajcarskim zegarmistrzom, by wyprodukowali supercienki mechanizm według jego projektu.

 

 

Omega rozpoczęła swoją historię, pełną przełomowych rozwiązań, w 1848 roku (169 lat temu), gdy Louis Brandt otworzył dla klientów warsztat znajdujący się w rodzinnej willi. Nazwa pochodzi od niezawodnego i popularnego mechanizmu stworzonego przez zakład pana Brandt’a. Przygotowany specjalnie na konkurs chronometryczny w Genewskim Obserwatorium w 1931 roku mechanizm, wygrał we wszystkich kategoriach. 

 

 

Rolex został powołany do życia w 1905 roku (112 lat temu), w Londynie, przez 24 letniego Hansa Wilsdorfa. Zegarki korzystały z mechanizmów pochodzących ze szwajcarskiego Bienne. Celem takiej operacji było zapewnienie klientów o wysokiej jakości. W 1919 roku firma została przeniesiona do Genewy. W następnym roku zarejestrowano w Szwajcarii markę Montres Rolex S.A. Rolex jest twórcą wodoszczelnych kopert, które ustanowiły wiele rekordów zanurzenia.

 

 

Ulysse Nardin założył swoją firmę w Le Locle w 1846 roku (171 lat temu). Zakład zasłynął produkcją wyjątkowo dokładnych chronometrów morskich. Specjalny model zaprezentowany w związku ze 170 rocznicą powstania marki opisałem - tutaj. Ulysse wprowadził do zegarmistrzostwa krzem, który pozwala wydłużyć żywotność mechanizmów. W swojej ofercie ma wiele zegarków z komplikacjami wiecznego kalendarza, tourbillionu i repetycji. 

 

 

Zenith kojarzony z rodziną doskonałych mechanizmów ze stoperem pracujących z częstotliwością 5Hz - El Primero, działa od 152 lat. Założyciel Gorges Favre-Jacot za cel stawiał sobie przygotowanie bardzo dokładnych i niezawodnych zegarków. W swoim zakładzie zebrał rzemieślników wszystkich profesji, tworząc pierwszą manufakturę zdolną przygotować zegarek od początku do końca. 

 

 

O historii każdej ze wspomnianych firm można by napisać książki (wiele takich już powstało). Na pewno dołożymy starań, żeby na łamach naszego portalu przybliżać te ciekawe, często bardzo burzliwe. W niedalekiej przyszłości przygotuję tekst o młodych warsztatach wyznaczających trendy i wprowadzających do branży nowatorskie rozwiązania.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2021

Wykonanie: http://mizzo.pl