fbpx
9 Stycznia 2018

[Pre-SIHH 2018]: MB&F Kelys & Chirp - chodzący żółw i śpiewający ptak

Napisał: Bartosz Marciniak

Kreatywne laboratorium marki MB&F słynie z produkcji nowoczesnych oraz bardzo zaawansowanych technologiczne zegarków mechanicznych. Jednak przedmioty ukazujące upływ czasu to nie wszystko. Firma trudni się również kreowaniem „dziwnych” urządzeń. Tak naprawdę nigdy nie wiadomo co projektantom przyjdzie do głowy. Czy będzie to pozytywka w kształcie statku kosmicznego, czy zegar stołowy w kształcie robota lub pająka.

 

Po przeszło 13 latach bytowania na rynku Pan Maximilian Büsser (właściciel) i jego przyjaciele dalej nie przestają zaskakiwać. Z okazji zbliżających się tagów SIHH w Genewie marka postanowiła zaprezentować kolejny nietuzinkowy produkt, a jest nim Kelys & Chirp.

 

MB&F Kelys & Chirp - chodzący żółw i śpiewający ptak

 

Tym razem nie jest to zegarek, zegar stołowy czy też pozytywka. Ów przedmiot to realistycznie poruszający się żółw, którego ruchy są zsynchronizowane z wyskakującym śpiewającym ptaszkiem. Ten zakasujący swoją formą przedmiot powstał przy współpracy dwóch podmiotów. Firmy Reuge oraz Nicolasa Courta — wybitnego specjalisty od automatonów, który w przeszłości pracował dla T.H.A. (Techniques Horlogères Appliquées). Był on odpowiedzialny m.in. za tworzenie zegarów Breguet Sympathique.

 

MB&F Kelys & Chirp - chodzący żółw i śpiewający ptak

 

Żółwie od wieków symbolizują mądrość w wielu kulturach. Wszystko ze względu na swoją długowieczność. Niektóre gatunki dożywają aż 190 lat, co jest wynikiem imponującym. My ludzie możemy jedynie pozazdrościć tak długiego i spokojnego życia.

 

MB&F Kelys & Chirp - chodzący żółw i śpiewający ptak

 

Nasz główny bohater nazywa się Kelys i został stworzony niemalże perfekcyjnie. Jak na żółwia przystało, porusza się on wolno, a jego głowa przemieszcza się z jednego boku na drugi. Jest też bardzo inteligentny. Posiada wbudowany mechaniczny czujnik, który chroni go przed upadkiem ze stołu lub biurka. To zdecydowanie wielki plus, ponieważ nowa zabawka MB&F do najtańszych nie należy, ale o tym pod koniec. Tak realistyczny chód został uzyskany dzięki zastosowaniu specjalnego mechanizmu oraz krzywek.

 

MB&F Kelys & Chirp - chodzący żółw i śpiewający ptak

 

Gad nie jest osamotniony. Z jego środkowej tarczki kręgowej, bo tak się fachowo nazywa ta część ciała, wyskakuje niewielki ptak. To pierwiosnek zwyczajny, który legitymuje się uroczym imieniem Chirp. Macha on skrzydłami, porusza ogonem, obraca się z boku na bok oraz otwiera i zamyka dziób w rytm śpiewu. Ten niesamowity spektakl idealnie obrazuje poniższy film.

 

 

 

 

Mimo że Chirp wygląda bardzo niepozornie, został naszpikowany zaawansowaną mechaniką. Na wyposażeniu znajdziemy podwójny dwukierunkowy system przepychania powietrza. Dzięki temu dźwięk jest wyjątkowo czysty i donośny jak na takie małe gabaryty. Chirp na pokładzie posiada również mechanizm zabezpieczający przed uszkodzeniem.

 

 

MB&F Kelys & Chirp - chodzący żółw i śpiewający ptakMB&F Kelys & Chirp - chodzący żółw i śpiewający ptak

 

Ptak został wykonany z 18-karatowego białego złota, które poddano procesowi polerowania. Jego oczy są zrobione z szafiru i prezentują się wybornie. Ogólnie wykonanie stoi na najwyższym poziomie. Zadbano o wszystkie aspekty. Od wizualnych po techniczne.

 

MB&F Kelys & Chirp - chodzący żółw i śpiewający ptak

 

Zabawka została złożona w całości ręcznie i składa się z 480 części. W pełni nakręcona sprężyna zapewnia 3 pełne pokazy. Jest to rewelacyjny wyniki, biorąc pod uwagę jeden bęben napędowy i stosunkowo dużą masę wynoszącą 1,4 kg.

 

Kelys & Chirp to radosny widok przyjaciół. Pchając ogon Kelys’a ku górze możemy cieszyć się samym koncertem Chirpa. Z kolei pchając go w dół, uruchamiamy pokaz obu parterów. Takie rozwiązanie pokazuje jak przemyślany i zaawansowany jest to projekt. Rewelacja.

 

MB&F Kelys & Chirp - chodzący żółw i śpiewający ptak

 

MB&F Kelys & Chirp dostępny jest w czterech limitowanych wersjach kolorystycznych: niebieskiej, żółtej, zielonej oraz czerwonej. Każda liczy 18 sztuk. Także jest w czym wybierać. Zaawansowana inżyniera niestety musi kosztować i to sporo. Cena detaliczna wynosi 49,000 CHF. Na tym sprawa się nie kończy. Trzeba doliczyć jeszcze podatek VAT.

Bartosz Marciniak

Bartosz Marciniak

Moja przygoda z zegarkami rozpoczęła się już w szkole średniej, kiedy to na okienkach godzinowych spacerowałem po alejach galerii handlowej i spoglądałem z niedowierzaniem na gabloty wystawowe najlepszych salonów sprzedających owe przedmioty. Pierwsze moje pytanie pojawiające się gdzieś tam w głowie było: "Dlaczego zegarki potrafią kosztować majątek?" W celu nabycia wiedzy na ten temat trafiłem na forum KMZiZ gdzie zaraziłem się pasją, która z czasem przeistoczyła się w miłość

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl