Wyobrażam sobie, że poszczególne elementy zegarka są odporne na długofalowe działanie czasu. Rozumiem przez to choćby zmieniający się kolor tarczy i słabiej “świecącą” substancję luminescencyjną. Od niedawna w krajowych salonach z zegarkami można znaleźć model Classics Art of Porcelain wyprodukowany przez firmę Frederique Constant. Młodej, genewskiej manufakturze udało się w pewnym stopniu zbliżyć do mojego ideału. Tarcza tego modelu długo pozostanie taka jak w dniu zakupu. Wykonana została z porcelany - starzeje się wolniej niż metal.
Stu osiemdziesięciu ośmiu właścicieli, będzie mogło cieszyć się widokiem eleganckiej i ponadczasowej tarczy wykonanej przez węgierski zakład Zsolnay. Marka istnieje od 165 lat czyli ponad sześć razy dłużej niż Frederique Constant. Wyroby ekspertów zatrudnionych w fabryce w miejscowości Pecz trafiają do klientów na całym świecie. Efekt ich współpracy z producentem zegarków jest wyjątkowy również dzięki temu, że proces produkcji był bardzo skomplikowany.
Na śnieżno białą powierzchnię naniesiono rzymskie indeksy w kolorze czarnym. Ich liternictwo jest smukłe i czytelne. U góry centralnej części tarczy widnieje nazwa firmy Frederique Constant z dopiskiem Geneve. W jej dolnej połowie znalazła się informacja o porcelanowej tarczy i mechanizmie z automatycznym naciągiem. Blisko zewnętrznej krawędzi umieszczono skalę minutową. Godziny i minuty prezentują czarne i bardzo cienkie wskazówki. Godzinowa sięga niemal rzymskich cyfr, a minutowa porusza się po właściwej sobie skali. Wystarczy szybki rzut oka, żeby odczytać godzinę. Jak przystało na model wieczorowy, producent zrezygnował z sekundnika.
Ta ponadczasowa tarcza została zamknięta w stalowej kopercie o prostych liniach charakterystycznych dla kolekcji Classics. Luneta wokół szkła jest bardzo wąska. Uszy koperty są proste i niezbyt masywne. Cebulasta, drobna koronka ma odpowiedni rozmiar by wygodnie regulować wskazania. Boki koperty ozdobiono pionowymi żłobieniami. Moim zdaniem powstał model delikatny i bardzo spójny stylistycznie, choć duży jak na zegarek garniturowy.
Średnica bez koronki to 40 mm, a wodoszczelność jest podstawowa. Posiada szafirowe wierzchnie szkło i przejrzysty dekiel. Wewnątrz znalazł się mechanizm z automatycznym naciągiem. Częstotliwość pracy wynosi 4Hz, rezerwa naciągu pozwala na 42 h niezależnej pracy. Zegarek oferowany jest na pasku ze skóry cielęcej, tłoczonej na wzór skóry z krokodyla. Firma Frederique Constant zdecydowała, że w tej limitowanej edycji powstanie tylko 188 egzemplarzy.
Sugerowana cena detaliczna modelu Classics Art of Porcelain to 8699 zł. Nie znam żadnego konkurencyjnego modelu z porcelanową tarczą w tak atrakcyjnej cenie. Po raz kolejny marce Frederique Constant udało się uczynić luksus bardziej dostępnym dla klienta. Z czystym sumieniem polecam ten model każdemu, kto szuka zegarka eleganckiego i pozbawionego zbędnych elementów.