fbpx
10 Lutego 2017

Frederique Constant Classics Art of Porcelain - zegarek na pokolenia

Napisał: Adam Ciborek

Wielokrotnie zastanawiałem się, czym musiałby charakteryzować się zegarek, żebym uznał go za “idealny”. Oczywiście, za każdym razem efekt tych rozmyślań był inny, bo każdego dnia jestem bogatszy o nowe wiadomości. Znalazłem jednak pewien wspólny element - chciałbym, żeby mój idealny zegarek jak najdłużej wyglądał jak nowy. Nie mam na myśli drobnych rysek, które powstają na zapięciu bransoletki już pierwszego dnia.

Wyobrażam sobie, że poszczególne elementy zegarka są odporne na długofalowe działanie czasu. Rozumiem przez to choćby zmieniający się kolor tarczy i słabiej “świecącą” substancję luminescencyjną. Od niedawna w krajowych salonach z zegarkami można znaleźć model Classics Art of Porcelain wyprodukowany przez firmę Frederique Constant. Młodej, genewskiej manufakturze udało się w pewnym stopniu zbliżyć do mojego ideału. Tarcza tego modelu długo pozostanie taka jak w dniu zakupu. Wykonana została z porcelany - starzeje się wolniej niż metal.

 

 

Stu osiemdziesięciu ośmiu właścicieli, będzie mogło cieszyć się widokiem eleganckiej i ponadczasowej tarczy wykonanej przez węgierski zakład Zsolnay. Marka istnieje od 165 lat czyli ponad sześć razy dłużej niż Frederique Constant. Wyroby ekspertów zatrudnionych w fabryce w miejscowości Pecz trafiają do klientów na całym świecie. Efekt ich współpracy z producentem zegarków jest wyjątkowy również dzięki temu, że proces produkcji był bardzo skomplikowany.

 

 

Na śnieżno białą powierzchnię naniesiono rzymskie indeksy w kolorze czarnym. Ich liternictwo jest smukłe i czytelne. U góry centralnej części tarczy widnieje nazwa firmy Frederique Constant z dopiskiem Geneve. W jej dolnej połowie znalazła się informacja o porcelanowej tarczy i mechanizmie z automatycznym naciągiem. Blisko zewnętrznej krawędzi umieszczono skalę minutową. Godziny i minuty prezentują czarne i bardzo cienkie wskazówki. Godzinowa sięga niemal rzymskich cyfr, a minutowa porusza się po właściwej sobie skali. Wystarczy szybki rzut oka, żeby odczytać godzinę. Jak przystało na model wieczorowy, producent zrezygnował z sekundnika.

 

 

Ta ponadczasowa tarcza została zamknięta w stalowej kopercie o prostych liniach charakterystycznych dla kolekcji Classics. Luneta wokół szkła jest bardzo wąska. Uszy koperty są proste i niezbyt masywne. Cebulasta, drobna koronka ma odpowiedni rozmiar by wygodnie regulować wskazania. Boki koperty ozdobiono pionowymi żłobieniami. Moim zdaniem powstał model delikatny i bardzo spójny stylistycznie, choć duży jak na zegarek garniturowy. 

 

 

Średnica bez koronki to 40 mm, a wodoszczelność jest podstawowa. Posiada szafirowe wierzchnie szkło i przejrzysty dekiel. Wewnątrz znalazł się mechanizm z automatycznym naciągiem. Częstotliwość pracy wynosi 4Hz, rezerwa naciągu pozwala na 42 h niezależnej pracy. Zegarek oferowany jest na pasku ze skóry cielęcej, tłoczonej na wzór skóry z krokodyla. Firma Frederique Constant zdecydowała, że w tej limitowanej edycji powstanie tylko 188 egzemplarzy. 

 

 

Sugerowana cena detaliczna modelu Classics Art of Porcelain to 8699 zł. Nie znam żadnego konkurencyjnego modelu  z porcelanową tarczą w tak atrakcyjnej cenie. Po raz kolejny marce Frederique Constant udało się uczynić luksus bardziej dostępnym dla klienta. Z czystym sumieniem polecam ten model każdemu, kto szuka zegarka eleganckiego i pozbawionego zbędnych elementów.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl