fbpx
18 Grudnia 2018

[Pre-SIHH 2019]: IWC Big Pilot's Watch Constant-Force Tourbillon Edition "Le Petit Prince”

Napisał: Bartosz Marciniak

Firma IWC Schaffhausen umieściła w swoim „Pokoju Prasowym” cztery lotnicze nowości, które będą motywem przewodnim podczas przyszłorocznego salonu SIHH w Genewie. Dla przypomnienia impreza rozpoczyna się 14 stycznia i potrwa dokładnie 3 dni.

 

Wracając do kolekcji Pliot’s to oprócz bardziej standardowych czasomierzy, wyposażonych w czas światowy czy komplikację stopera, znalazła się jedna bardzo skomplikowana i ekskluzywna referencja. Taka prawdziwa wisienka na torcie, a jest nią model IWC Big Pilot’s Watch Constant-Force Tourbillon Edition “Le Petit Prince”.

IWC Big Pilot's Watch Constant-Force Tourbillon Edition

Manufaktura od przeszło 80 lat wytwarza zegarki dedykowane profesjonalnym pilotom oraz miłośnikom podniebnych wojaży. W 2005 roku nawiązała współpracę z rodziną francuskiego awiatora i autora powieści Antoine de Saint-Exupéry.

 

 

Po zakończeniu służby odbywanej w siłach powietrznych swojego kraju, Antoine przedostał się do USA, gdzie zajął się pisarstwem. Jego największym bestsellerem okazał się Mały Książę z 1943 roku — stąd też nazwa zegarka. Jest to kolejny i tym razem arcyciekawy projekt z serii „Le Petit Prince”.

 

Antoine de Saint-Exupéry in Toulouse, France, 1933. (Fot: Dystrybucja - agencja France-Presse przez Wikimedia Commons) 

Nowy model jest nie tylko wyjątkowy, ze względu na genezę, ale również komplikację, w jaką został wyposażony. IWC po raz pierwszy do zegarka typu „pilot” zaimplementowało „Wielką Komplikację”, którą jest moduł obiegowy wychwytu.

 

Jednak nie jest to zwykły tourbillon. Posiada on bowiem wychwyt stałosiłowy, polegający na przekazywaniu impulsu o stałej wartości, niezależnie od tego ile pozostało energii w sprężynie naciągowej, zapewniając tym samym balansowi stałą amplitudę. 

 

IWC Big Pilot's Watch Constant-Force Tourbillon Edition

 

Minutowy tourbillon widoczny jest na godzinie 9 i pełni również funkcję sekundnika. Manualnie nakręcany mechanizm działa z częstotliwością 2,5 Hz oraz odznacza się ponadprzeciętną rezerwą chodu, wynoszącą 96 godzin (4 dni). Upływającą „moc” z dwóch bębnów napędowych można śledzić dzięki indykatorowi rozmieszczonemu pomiędzy godziną 4 a 5.

 

 

Oprócz tych dwóch komplikacji kaliber 94805 posiada jeszcze jedną. Jest nią wskaźnik faz księżyca, widniejący w pobliżu godziny 1. Na jego powierzchni można dostrzec gwieździste niebo oraz postać Małego Księcia stojącego na swojej planecie.

 

IWC Big Pilot's Watch Constant-Force Tourbillon Edition  

Tak jak wszystkie modele z sygnaturą „Le Petit Prince”, tak i ten posiada ciemnoniebieską tarczę ze szlifem promienistym. Tym razem zestawiono ją z kopertą wykonaną z 18-karatowego czerwonego złota. Co ciekawe IWC zastosowało stop bardziej odporny na zużycie. Obudowa ma średnicę 46,2 mm, a grubość to 13,5 mm. Tył zegarka zabezpiecza transparentny dekiel, umożliwiający podziwianie wyrafinowanego wykończenia mechanizmu.

 

IWC Big Pilot's Watch Constant-Force Tourbillon Edition

 

Na dobrze wyprofilowanych uszach koperty zamontowano brązowy skórzany pasek, udekorowany jasnymi przeszyciami. Uważam, że idealnie pasuje on do całego projektu, podkreślając lotniczą stylistykę.

 

IWC Big Pilot's Watch Constant-Force Tourbillon Edition  

 

IWC Big Pilot's Watch Constant-Force Tourbillon Edition "Le Petit Prince” został wyprodukowany w ilości jedynie 10 sztuk — patrząc globalnie, to naprawdę niewiele. Osoba, która będzie chciała nabyć ten prestiżowy wyrób, będzie musiała kierować się maksymą: „kto pierwszy ten lepszy”.

 

IWC Big Pilot's Watch Constant-Force Tourbillon Edition

 

Zestawienie zaawansowanego tourbillonu z ciekawą stylistyką, wydłużoną rezerwą pracy, niską produkcją oraz pięknym i jedynym w swoim rodzaju wskaźnikiem faz księżyca, powinno być łakomym kąskiem dla wytrawnych kolekcjonerów. Cena detaliczna to 235 000 CHF, co w przeliczeniu na polskie złotówki po aktualnym kursie daje kwotę ok. 892 718 zł. 

Bartosz Marciniak

Bartosz Marciniak

Moja przygoda z zegarkami rozpoczęła się już w szkole średniej, kiedy to na okienkach godzinowych spacerowałem po alejach galerii handlowej i spoglądałem z niedowierzaniem na gabloty wystawowe najlepszych salonów sprzedających owe przedmioty. Pierwsze moje pytanie pojawiające się gdzieś tam w głowie było: "Dlaczego zegarki potrafią kosztować majątek?" W celu nabycia wiedzy na ten temat trafiłem na forum KMZiZ gdzie zaraziłem się pasją, która z czasem przeistoczyła się w miłość

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl