fbpx
22 Stycznia 2020

Panerai Luminor Sealand Year of the Rat

Napisał: Adam Ciborek

PANERAI LUMINOR SEALAND – czy jest lepsza okazja do świętowania niż Nowy Rok?

 

Panerai świętuje Chiński Nowy Rok kolejnym limitowanym modelem Luminor, kontynuującym serię rozpoczętą w 2009 roku. Nowy zegarek Panerai Luminor Sealand skrywa tarczę pod klapką, zupełnie jak zegarek kieszonkowy. Dodatkowo ozdabia go dekoracja sparsello - techniki stosowanej od stuleci.

Panerai kultywuje prastarą tradycję Chińskiego Zodiaku za pomocą specjalnej edycji 88 egzemplarzy modelu o numerze referencyjnym PAM00863. Tegoroczny model został ozdobiony wizerunkiem szczura, którego rok według Chińskiego Kalendarza zacznie się już 25 stycznia, kalendarza gregoriańskiego (który notabene jest używany przez Chińczyków). Dla marki Panerai tradycją stało się już przygotowywanie okazjonalnego wyrobu. Po raz pierwszy świętowano w ten sposób rok woła, który miał miejsce w 2009 roku. Już niedługo dwunastoletni cykl zodiakalny zacznie się od początku.

Zgodnie z wierzeniami, ludzi urodzonych w roku szczura cechuje inteligencja, z której potrafią zrobić doskonały użytek, a także przebiegłość pozwalająca dostosować się do każdej napotkanej sytuacji z codziennego życia. Zostali też, tak przyjmują osoby korzystające z tego systemu, natchnieniem. Te cechy mieszkańcy Chin od setek lat przypisują szczurowi. Jeśli już uruchamiasz kolejną kartę przeglądarki, by sprawdzić kiedy poprzednio był rok szczura, to spieszę z odpowiedzią: w 2008 roku. Wcześniej w 1996, 1984, 1972 i 1960. Jesteś inteligentnym szczurem?

 

Panerai Luminor Sealand Year of the Rat


Wyjątkowość modelu Sealand to montowana na zawiasie przy godzinie dwunastej pokrywa. Tak jak i reszta obudowy, tak klapka powstała ze stali AISI 316L. Od wierzchu ozdabia ją wizerunek gryzonia. Powstał dzięki pracy włoskiego Mistrza Grawera, tworzącego techniką sparsello. Jej nazwę zaczerpnięto od narzędzia, niewielkiego skalpela-rylca, używanego do nacinania powierzchni. Tak powstałe szczeliny Mistrz wypełnia złotymi nićmi, a później wbija je używając młoteczka tak, by wypełniły nacięcia.

Ozdobienie jednej pokrywy trwa około 50 godzin. Jeśli pomnożymy ten średni czas przez 88 (tyle powstanie egzemplarzy opisywanego Luminora) da to liczbę 4 400 godzin. Czyli nieco ponad 183 dni. Czyli pół roku. A to oznacza, że jak tylko artysta wykona ostatniego szczura, będzie musiał zaczynać z następnym znakiem zodiaku.

Wewnętrzna strona klapki została wykończona tak, by mogła pełnić funkcję lusterka sygnałowego. Chroni ona tarczę o szarym kolorze, na którą naniesiono arabskie cyfry oraz kropki z substancji luminescencyjnej SuperLumiNovaTM.

 

Panerai Luminor Sealand Year of the Rat

 

Za wskazywanie godzin, minut, sekund i daty odpowiedzialny jest wykonany całkowicie przez Panerai kaliber P.9010. Składa się z 200 części, 31 kamieni łożyskujących, pracuje z częstotliwością 4 Hz i ma 2 bębny sprężyny, dostarczające przynajmniej 72 godziny rezerwy naciągu. Wymiary werku to 13 ¾ linii, czyli 37,8 milimetra, a jego grubość to 6 milimetrów.


Obudowa ma 44 milimetry średnicy i jest wodoszczelna do 100 metrów. Dostarczana jest z pół-matowym paskiem ze skóry cielęcej w złotym kolorze oraz beżowym przeszyciem. W zestawie, zamkniętym w pudełku z drewna gruszy, znalazł się także czarny pasek gumowy i wkrętak oraz narzędzie ułatwiające jego założenie.

 

Panerai Luminor Sealand Year of the Rat


Każdego roku wielu producentów stara się trafić w gusta klientów z Chin. Czy Panerai Luminor Sealand jest najlepszy, najpiękniejszy lub najbardziej drogocenny? Na pewno nie. Jednak wizerunek szczura i ciekawa konstrukcja obudowy z pewnością sprawią, że jest intrygujący i wart uwagi.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl