fbpx
17 Stycznia 2017

[SIHH 2017]: Ulysse Nardin Marine Tourbillon

Napisał: Adam Ciborek

Ulysse Nardin często gości na naszych łamach. Nie bez znaczenia jest to, że według mnie marka stale dąży do tworzenia nowych i lepszych rozwiązań. Zapoczątkował to sam założyciel i jest to wpisane w korzenie marki.W tym roku marka po raz pierwszy pojawiła się na odbywającej się obecnie w Genewie imprezie SIHH (Międzynarodowy Salon Elitarnego Zegarmistrzostwa) i przedstawiła kilka wyjątkowych zegarków.

Jednym z nich jest Marine Tourbillon. Gdy tylko otrzymałem materiały prasowe, wiedziałem, że chcę go Państwu przedstawić. Zegarek należy do linii Marine, czerpiącej inspirację z wytwarzanych od początku istnienia marki chronometrów morskich (szerzej tutaj). Charakterystyczna koperta o ząbkowanym pierścieniu otrzymała nowy mechanizm UN-128. Jest to oczywiście kaliber zaprojektowany i wykonany we własnej fabryce. Firma, będąca pionierem zastosowania krzemu do produkcji zegarków, skorzystała z tej technologii i tym razem.

Jak wskazuje nazwa modelu najważniejszym elementem jest tourbillon. To jedna z najbardziej zaawansowanych komplikacji - balans i koło wychwytowe znajdują się w klatce, która obraca się raz na minutę. Dzięki temu dokładność chodu zegarka zostaje poprawiona. Projektanci mechanizmu zdecydowali się na rozwiązanie, w którym obrotowa klatka podparta jest tylko od spodu (latający tourbillon). Mechanizm pracuje z częstotliwością 4 Hz.

 

 

Wykonana przez mistrzów z firmy Donzé Cadrans emaliowana tarcza jest wspaniałym uzupełnieniem wielkiej komplikacji werku. Korzenie tej techniki sięgają XVII wieku. Jej mleczny kolor i czarne rzymskie indeksy przetrwają przez dziesiątki lat niezmienione, dzięki obróbce w wysokiej temperaturze. Przy godzinie dwunastej znalazło się, standardowo dla kolekcji, wskazanie rezerwy naciągu (ok 60 h). Tarcza pozwala oglądać pracę tourbillonu przez otwór przy godzinie szóstej. Skupia on całą uwagę na wirującej klatce i daje możliwość docenienia kunsztu zegarmistrzów.

 

 

Czas i rezerwę chodu wskazują eleganckie i smukłe wskazówki w kolorze czarnym. Średnica koperty to 43 mm. Dzięki zakręcanej koronce, dla wygody obsługi pokrytej gumą, wodoszczelność określono na 100 metrów. Model posiada czarny pasek ze skóry egzotycznej z zapięciem motylkowym.

Marka Ulysse Nardin ponownie stworzyła zegarek łączący w sobie klasyczny kształt koperty, nowoczesną technologię i przyziemne lecz ważne w codziennym noszeniu detale. Od dekad wyroby tego producenta były narzędziami, na których można polegać w każdych warunkach. W przeszłości, na morzu wysoka dokładność mogła decydować o powodzeniu rejsu. Chęć ciągłego doskonalenia oferowanych zegarków, zaowocowała prezentacją kolejnego wyjątkowego modelu od Ulysse Nardin.

Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl