fbpx
27 Października 2022

Audemars Piguet Royal Oak "Jumbo" Extra-Thin - model na pięćdziesiątkę

Napisał: Adam Ciborek
Oceń ten artykuł
(0 głosów)

 

Audemars Piguet Royal Oak "Jumbo" Extra-Thin - ikona luksusowych zegarków sportowych - jest teraz pełen nowej energii.

 

 

Mający siedzibę w Le Brassus, Dom Elitarnego Zegarmistrzostwa świętuje pięćdziesięciolecie jednego ze swoich modeli - zaprojektowanego przez Géralda Genta modelu Royal Oak. Nowość - "Jumbo" Extra-Thin, o średnicy trzydziestu dziewięciu milimetrów, przygotowano z tej okazji aż w czterech nowych wykończeniach, dodatkowo napędzanych zupełnie nowym mechanizmem, oznaczonym numerem 7121.


Oferowaną kolekcję opisuje numer referencyjny 16202. W jej skład wejdą cztery warianty w stali, osiemnasto karatowym złocie w kolorach różowym i żółtym. Ostatni z nowych Jumbo wykonany jest z platyny próby 950.


Dobór materiałów nie jest przypadkowy - mimo że dziś można wybrać Royal Oak'a w nowoczesnej ceramice, to właśnie te cztery metale były najbardziej istotne dla linii, tworząc jej legendę i budując prestiż.

 

 

Audemars Piguet Royal Oak Jumbo Extra-thin RO 16202ST OO 1240ST 01

 

Calibre 7121 - nowoczesna interpretacja historii

 

Sercem modeli Jumbo był przez pięćdziesiąt lat mechanizm o oznaczeniu 2121. Werk wyposażony w automatyczny naciąg sprężyny w bębnie realizowany z pomocą centralnego wahnika mierzy 3,05 milimetra, co w chwili wprowadzenia do sprzedaży czyniło go najcieńszym na rynku tego typu wyrobem.

 

Dziś, po pół wieku, po raz pierwszy Jumbo otrzymało nowy kaliber - o numerze 7121. Mimo, że jego wysokość to 3,2 milimetra, to mieści się on w super cienkiej kopercie Jumbo. Już w chwili poczęcia się pomysłu na nowy mechanizm, inżynierowie i projektanci wiedzieli, że nowy zegarek musi mieć wymiary zgodne z oryginałem, czyli należy zachować jego grubość -8,1 milimetra. Do realizacji tego zadania oddelegowano zegarmistrzów pracujących na co dzień zarówno przy prostszych werkach marki, jak i tych zajmujących się Wielkimi Komplikacjami. W ten sposób przygotowano trwały i jednocześnie wyrafinowany produkt.

 

Projektowanie i testowanie 7122 pochłonęło pięć lat. Rezultatem jest nowoczesna konstrukcja mogąca zgromadzić więcej energii w bębnie, dzięki nowemu, dwukierunkowemu naciągowi automatycznemu. Wahnik obraca się na ceramicznym łożysku kulkowym.

 

Cienki mechanizm datownika obsługiwany jest przy pomocy koronki. Zadbano, by zmiana daty pochłaniała jak najmniejszą ilość energii.

 

Do skonstruowania każdego egzemplarza Calibre 7121 potrzeba 268 części i 33 kamieni łożyskujących. Balans mechanizmu pracuje z częstotliwością 4 Hz, a całkowita rezerwa naciągu pozwala mu pracować przez około 55 godzin.
Przez przeszklony dekiel można zobaczyć najwyższą jakość dekoracji płyt i poszczególnych części. Znalazły się tu Pasy Genewskie, perłowania i powierzchnie zmatowione, a wszystkie wykończenia zostały wykonane odręcznie przez najlepszych rzemieślników z Le Brassus.

 

 

Audemars Piguet Royal Oak Jumbo Extra-thin RO 16202ST OO 1240ST 01

 

Rocznicowy detal - okazjonalny wzór wahnika

 

Wszystkie sprzedane w tym roku egzemplarze Royal Oak "Jumbo" Extra-Thin będą miały w mechanizmach detal przypominający o jubileuszu. Z okazji urodzin modelu przygotowano specjalny wzór wahnika. Element przygotowany zostanie z dwudziesto dwu karatowego złota, dopasowanego kolorystycznie do koperty zegarka - zegarki ze stali i platyny otrzymają wahnik z białego złota, a te z różowego i żółtego złota będą wyposażone w rotory z tych samych kruszców co obudowa.

 

Dodatkowo każdy ażurowy wahnik ozdobiony zostanie wypolerowanym symbolem "50" oraz grawerowanym logo producenta.

 

 

Audemars Piguet Royal Oak Jumbo Extra-thin RO 16202OR OO 1240OR 01

 

Stal szlachetna - wierny przodkowi

 

Stalowy model "Jumbo" zachował kształt i proporcje wierne oryginałowi z 1972 roku. W dzisiejszych czasach nie jest on tak szokujący jak w momencie wprowadzenia do sprzedaży - gdy stalowy, sportowy zegarek był droższy od wielu złotych modeli od najbardziej znanych producentów. Przez pięć dekad produkcji "Jumbo" stał się nie tylko ikoną marki Audemars Piguet, lecz także przyczynił się do powstania nowej kategorii - luksusowych zegarków sportowych.

 

Stalowa obudowa jest ręcznie satynowana i polerowana na krawędziach. Pod szafirowym szkłem umieszczono tarczę o trudnym do pomylenia wzorze Petite Tapisserie, tym razem w kolorze nocnego niebieskiego, oryginalnie stworzonego przez nieistniejące już atelier Stern Frères, oferującej w przeszłości jedne z najlepszych i najpiękniejszych tarcz do zegarków. W oryginalnym procesie istotny był nie tylko właściwy dobór barwników, lecz także temperatura i czas barwienia.

 

Dziś tarcze przygotowywane są w pracowniach Audemars Piguet z pomocą nowoczesnej technologii. Kolor nanoszony jest metodą PVD, czego efektem jest precyzyjnie i jednolicie nałożony kolor. Do wykonania wzoru Petite Tapisserie używane są takie same maszyny jak w 1972 roku. Efekt jest olśniewający, więc nie było potrzeby zmiany procesu produkcji tarcz.

 

Indeksy w kształcie "wanny" zostały wypełnione substancją luminescencyjną.

 

 

Audemars Piguet Royal Oak Jumbo Extra-thin RO 15510ST OO 1320ST 01 closeup GP15 JPEG

 

Żółte i różowe złoto

 

Tegoroczna premiera to także zegarki w kopertach ze złota. Żółty i różowy kruszec jest dla ogromnego grona klientów naturalnym wyborem, gdy rozważają oni luksusowy zegarek. Złoto to niezaprzeczalnie jeden z najbardziej pożądanych metali, a jego cena potrafi być miernikiem zmian na rynkach i nastrojów społecznych. Kolory i ciepły blask pozwalają je łatwo zidentyfikować, podkreślając status właściciela.


Żółte złoto debiutowało w rodzinie Royal Oak w 1977 roku. Wtedy posłużyło do wykonania damskiego zegarka, lecz szybko do katalogów wszedł model dla mężczyzn. Debiut złota w odcieniu różowym miał miejsce w połowie lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, a pierwszy różowy "Jumbo" klienci mogli nabyć w 2006 roku.

 

Audemars Piguet Royal Oak Jumbo Extra-thin RO 16202OR OO 1240OR 01


Warianty złote oferują tarcze o kolorach ciemniejących przy zewnętrznej krawędzi. W tej serii różowe złoto zestawiono z szarością, zaś żółte ze złotymi tonami. Oba połączenia powstały w dwuetapowym procesie, który rozpoczyna się od kąpieli galwanicznej, a potem polega na precyzyjnym natryskiwaniu lakieru na krawędź tarczy obracającej się w specjalnej maszynie. Właśnie wtedy powstaje "sciemniająca" się ramka wokół głównego odcienia zajmującego centrum powierzchni. Taka żmudna i wymagająca olbrzymiej wprawy metoda zdobnicza zaowocowała dodatkowo spotęgowaniem blasku, jaki tworzy wzór Petite Tapisserie, składający się z setek miniaturowych piramidek stworzonych na metalowej powierzchni cyferblatu.
Indeksy godzinowe oraz wskazówki mają odcień zgodny z obudową.

 

Powyżej indeksu godziny szóstej nałożono stylizowane logo marki. U dołu, rozdzielony indeksem godziny szóstej znalazł się napis informujący, że ten wyrób powstał w Szwajcarii.

 

 

Audemars Piguet Royal Oak Jumbo Extra-thin RO 16202BA OO 1240BA 01

Platyna - ekskluzywna reinterpretacja

 

Platyna to metal, którego rocznie wydobywa się znacznie mniej niż złota. W przeciwieństwie do złota, podstawowym zastosowaniem platyny jest przemysł, czego echem jest zdecydowanie rzadsze wykorzystanie jej do produkcji zegarków, a idąc dalej wysoka cena takich wyrobów.


W 1992 roku przygotowano pierwszy "Jumbo" z platyny. Był to model unikatowy - jeden jedyny egzemplarz poświęcony został fundacji Audemars Piguet i zlicytowany, by zasilić konto organizacji. Tarcze zdobił uformowany ze złota i wygrawerowany przez maszyny kopiujące dąb.


W kolejny latach przygotowywano inne edycje limitowane z tego metalu. Zawsze były to krótkie serie, do których projektanci przygotowywali unikatowe tarcze.


W najnowszym platynowym Royal Oak'u producent z Le Brassus proponuje klientom tarczę w kolorze zieleni, ciemniejące w kierunku krawędzi, dodatkowo rozświetlane szlifem słonecznym. Żywy kolor uzyskano dodając krople zielonego do lakieru zabezpieczającego powierzchnię. Taka kolorystyka otrzymała nagrodę podczas ubiegłorocznego Grand Prix d'Horlogerie w kategorii "Zegarkowa Ikona".

 

 

Audemars Piguet Royal Oak Jumbo Extra-thin RO 16202PT OO 1240PT 01

 

50 lat innowacji

 

Od momentu wprowadzenia do sprzedaży, Royal Oak wzbudzał kontrowersje i zachwyty, a przede wszystkim wyznaczał trendy. Drogi, ekskluzywny, ręcznie wykończony i jednocześnie stalowy - w latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku było to trudne do zaakceptowania. Czas pokazał, że był to strzał w przysłowiową dziesiątkę, którym firma Audemars Piguet zjednała sobie wielu fanów.

 

Cztery nowe wcielenia modelu "Jumbo" to dalsza ewolucja, nie tylko odcinanie kuponów od modnego i pożądanego wyrobu. Ludzie tworzący dzisiejsze Audemars Piguet rozumieją, że nowa kolorystyka to dziś za mało, by przekonać klientów do złożenia zamówienia na jeden z oferowanych wyrobów. Dlatego połączyli dziedzictwo marki z nowoczesną technologią, tworząc w ten sposób nowość, którą z pewnością można określić jako instant classic.

 

Audemars Piguet Royal Oak Jumbo Extra-thin RO 16202OR OO 1240OR 01

 

Czytany 1501 razy Ostatnio zmieniany czwartek, 27 październik 2022 17:55
Adam Ciborek

Adam Ciborek

Lubię kawę, książki i innowacje. Szczególnie te zegarkowe. Czekam,aż powstanie urządzenie,które pozwoli regulować względność czasu. W świecie zegarków obracam się już od wielu lat. Pozwoliło mi to wyrobić sobie własne zdanie, które mam nadzieję, jest interesujące i pomocne dla innych.

ins Instagram


Nazwy własne firm, produktów, instytucji, a także ich znaki towarowe są własnością tychże firm, podobnie jak materiały graficzne i filmowe wykorzystane w serwisie Timeandwatches.pl. Wszystkie prawa zastrzeżone © 2016 - 2023

Wykonanie: https://mizzo.pl